Autonomiczne taksówki w Chinach

Opublikowano: 10.01.2023 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2226

Dwa chińskie przedsiębiorstwa Baidu i Pony.ai zapowiedziały, że rozpoczną testy 10 pojazdów bez kierowcy. Testy odbędą się w parku technologicznym w stolicy. Decyzja stanowi krok w kierunku rozwoju komercyjnych usług autonomicznych taksówek w Chinach bez obecności człowieka w pojeździe.

Obecnie Baidu generuje większość swoich przychodów z wyszukiwarki internetowej. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat firma ewoluowała w kierunku technologiach pojazdów autonomicznych, w celu dywersyfikacji dochodów.

W 2022 roku zaczęła pobierać opłaty za usługę Apollo Go. Szacuje się, że za usługi autonomicznych taksówek klienci zapłacą około połowy mniej niż za jazdę samochodem z kierowcą. Firma zadeklarowała, że w jeszcze tym roku wprowadzi kolejne 200 taksówek do swojej sieci w Chinach.

Kierownictwo Baidu przypomniało, że usługa Apollo Go działa już w Wuhan i Chongqing. Do końca trzeciego kwartału ubiegłego roku zrealizowała w sumie 1,4 mln przejazdów bez kierowcy.

Z kolei konkurencyjna Pony.ai prowadzi działalność w Państwie Środka, ale także w Stanach Zjednoczonych. Firma Testuje autonomiczne systemy napędowe w Kantonie, gdzie obsługuje usługi taksówkarskie. W USA natomiast auta są przez nią testowane na terenie Arizony i Kalifornii, jednak dla ostrożności, jeszcze z udziałem kierowców.

Podczas gdy chińskie firmy dążą do wprowadzenia tzw. autonomicznych samochodów bez kierowców bezpieczeństwa, producenci autonomicznych pojazdów spoza Chin (m.in. Tesla, Cruise, General Motors, Ford czy Volkswagen) wycofały się z ambitnego harmonogramu ich wdrażania do użytku, co planowały kilka lat temu. Wynika to z wadliwości aut oraz zaostrzone kontroli amerykańskich organów regulacyjnych w tym zakresie.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: Fpg24.pl, DoRzeczy.pl, Twitter.com
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Stary Kulas 10.01.2023 13:57

  Teraz rozumiecie jakim cudem uda się pozbawić ludzi prywatnych samochodów nie pozbawiając ich wygody ich użytkowania? Takie dojazdy “taksówką” będą tańsze i WYGODNIEJSZE niż komunikacja miejska czy własny samochód. Odpadają koszty eksploatacyjne, zakupu i konieczność zaparkowania czy garażowania.

 2. Szwęda 10.01.2023 17:59

  Już ja to widzę jak klienci zapłacą 2 razy mniej za przewózkę może na samym początku w ramach jakichś promocji – a docelowo to właściciel zarobi więcej.

 3. Stary Kulas 13.01.2023 13:32

  @Szwęda
  Będzie taniej bo koszty są niższe a konkurencja na rynku (lub ceny urzędowe w przypadku jej braku) nie pozwolą na nadmierne zyski.
  Żeby było jasne! Taka “taksówka” to tak naprawdę mini bus i zabiera po drodze różnych ludzi by zmaksymalizować zysk. Nadal jednak (teoretycznie) do celu dojedziemy szybciej niż komunikacją miejską.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.