Austria przedłuży Kolej Transsyberyjską do Wiednia

Opublikowano: 23.08.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 264

W 2023 roku mają ruszyć prace nad rozbudową Kolei Transsyberyjskiej do centralnej Europy.

Jak informuje rosyjski portal Lenta.ru, powołując się na Ministerstwo Transportu, Innowacji i Technologii Austrii, połączenie Kolei Transsyberyjskiej z centralną Europą stanie się możliwe za sprawą budowy kolei szerokotorowej od słowackich Koszyc do stolicy Austrii, Wiednia.

Inwestycje w projekt oceniane są na poziomie 6,5 mld euro — czytamy w uzasadnieniu gospodarczym projektu „szerokiej kolei” Koszyce-Wiedeń przygotowanym przez austriackie ministerstwo transportu. „Austria stanowi logiczny bieg końcowy Kolei Transsyberyjskiej, która uzyska na naszym terytorium połączenie z europejską siecią kolejową, żeglugą (rzeczną — red.) i wiedeńskim lotniskiem” — oświadczył szef resortu Jörg Leichtfried.

Jak powiedział austriacki minister, projekt może zostać zrealizowany w latach 2023-2033. Uczyni on z Austrii w „logistyczne ogniwo Europy” — podkreślił Leichtfried, dodając, że decyzję o budowie odcinka o długości 400 kilometrów z Koszyc do Wiednia należy podjąć bezzwłocznie.

Austriackie władze uważają, że sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji nie zdołają przeszkodzić w realizacji tego projektu, bo UE opowiada się za przedłużeniem kolei, które pozwoli na wydłużenie biegu pociągów od Wiednia do Władywostoku. W projekt mogą zaangażować się spółki z Austrii, Słowacji, Ukrainy i Rosji.

Na obecną chwilę największą przeszkodą w utworzeniu jednolitego korytarza transportowego jest różnica w szerokości kolei między Rosją i państwami Europy Zachodniej. W Rosji, państwach byłego ZSRR i Finlandii standardowa szerokość torów wynosi 1520 mm. W państwach Europy wykorzystywane są tory o szerokości 1435 mm.

Zdjęcie: 797329 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
rumcajs
Użytkownik
rumcajs

Nasze władze jak w tym przysłowiu o niegrzecznej panience…odmrożą sobie uszy na złośc babci…
Czyli na przekór Rosjii nie wejda w ten projekt, chocby proponując naszej produkcji wózki z automatycznie zmieniajacym sie rozstawem kól… Nikt na swiecie nie ma tej technologii, i mozna na tym sporo zarobić. Cóż głupota w myśl kopania niedźwiedzia przynosi straty, ale czego sie nie robi dla nowego pana z waszyngtonu…