Austria pionierem w badaniach politycznego islamu

Opublikowano: 19.07.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 558

Austriacka minister ds. Integracji Susanna Raab powołała Centrum Dokumentacji Politycznego Islamu, które ma badać odziaływanie politycznego islamu na społeczeństwo austriackie i Europę.

„Utworzenie Centrum Dokumentacji Islamu Politycznego (Dokumentationsstelle Politischer Islam – DPI) jest kamieniem milowym w zapobieganiu ekstremizmowi, w walce z islamem politycznym i w badaniach nad ekstremizmem” – powiedziała minister Raab, podkreślając jednocześnie gwarancję niezależności badawczej zaproszonych do współpracy uczonych.
Międzynarodowi eksperci

W oficjalnej prezentacji tego projektu uczestniczyli zaproszeni eksperci: Lorenzo Vidino z George Washington University, specjalizujący się w ruchach ekstremistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem Bractwa Muzułmańskiego, a także Mouhanad Khorchide z Uniwersytetu w Münster. Khorchide w swoich badaniach koncentruje się na kwestiach islamskiej teologii oraz islamskiej pedagogiki religijnej.

Centrum Dokumentacji Politycznego Islamu jest pierwszą w Austrii tego typu niezależną instytucją naukową, zajmującą się wyłącznie niebezpieczeństwami płynącymi z ideologii tego nurtu. DPI planuje dowartościować badawczo te zagadnienia, które z powodu presji politycznej poprawności albo nie pojawiały się w dyskursie naukowym, albo istniały na jego marginesie.

Centrum będzie działać jako niezależna instytucja na podstawie przepisów z 2015 roku o Funduszu Republiki Austrii. Austriackie prawo pozwala rządowi na tworzenie instytucji badawczych, pod warunkiem zagwarantowania im swobody działań. Budżet Centrum ma wynosić pół miliona euro. Nie wiadomo, kto stanie na jego czele; zespół ma składać się z 5 lub 7 osób, a także rady naukowej pełniącej funkcje kontrolne.

Minister ds. Integracji podkreśliła, że należy odróżnić islam (jako religię) od niebezpiecznej i ekstremistycznej ideologii politycznego islamu, która działa przeciwko integracji, demokracji oraz państwu prawa. „Centrum Dokumentacji jest wymierzone w sieci społeczne, ideologie i zagraniczne wpływy, które często pod pozorem wolności religijnej zagrażają udanej pracy na rzecz integracji” – wyjaśniła Susanne Raab.

Instytucja ma badać stowarzyszenia i podmioty, których działalność związana jest ze środowiskiem muzułmańskim w Austrii, sieć powiązań między nimi, ustalać rzeczywiste źródła ich finansowania, ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia z zagranicy. Pod obserwacją znajdzie się także aktywność islamistycznych grup w Internecie i mediach społecznościowych.

„Po pierwsze, konkretne projekty obejmują analizę ideologii politycznego islamu. Po drugie, planuje się stworzenie ogólnej mapy problematycznych sieci i stowarzyszeń w Austrii, których działalność można wpisać w nurt politycznego islamu, tak aby ujawnić struktury, podmioty i cele zwolenników tej niebezpiecznej ideologii. Należy również zbadać i ujawnić zagraniczne powiązania finansowe, organizacyjne oraz ideologiczne. Po trzecie, ważna jest szczegółowa analiza poszczególnych sieci, które działają w ukryciu” – powiedziała Raab.

Głównym zadaniem DPI będzie również regularne informowanie obywateli o politycznym islamie. „W corocznym raporcie o ekstremizmie Centrum Dokumentacji dostarczy informacji na temat rozwoju społeczeństw równoległych w Austrii i rozwoju islamu politycznego. Ciało to przestanie odwracać wzrok [od zagrożeń – PŚ], zbada i przedstawi swoje ustalenia w sposób przejrzysty. Centrum Dokumentacji Politycznego Islamu jest kluczową inicjatywą w walce z niebezpieczną ideologią islamu politycznego. Austria dzięki temu projektowi jest pionierem w Europie. Ważne, żeby Centrum wniosło istotny wkład w spójność społeczną, pokój oraz sukces integracji” – podkreśliła minister.

Przeciwko utworzeniu Centrum protestują największe organizacje muzułmańskie w Austrii, zarzucając rządowi prowadzenie „polityki wykluczenia”, niezaproszenie stowarzyszeń islamskich do współpracy, a także zbyt wąską specjalizację. Działacze muzułmańscy i część polityków lewicy zamiast ośrodka zajmującego się politycznym islamem woleliby instytucję, która oprócz ekstremizmu religijnego zajęłaby się rasizmem oraz antysemityzmem.

Krytyka pod adresem rządu płynęła także od przedstawicieli takich organizacji muzułmańskich, jak Islamische Glaubensgemeinschaft in Österreich (IGGÖ), które przez zaproszonych do współpracy specjalistów, uznawane są za powiązane ideologicznie z Bractwem Muzułmańskim.

Autorstwo: Piotr Ślusarczyk
Na podstawie: Bundeskanzleramt.gv.at, Derstandard.at, Extremism.gwu.edu
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Nowy twór, polityczny Islam – kontra religijny Islam. Nie wiedziałem, że to da się rozdzielić.

To podejście jak w państwach totalitarnych. Módlcie się, ale broń Boże niech was sprawy waszych przywódców i przywództwa w ogóle nie zaprzątają.

agama
Użytkownik

upolitycznione religie powinny być zakazane