Austria nie chce Ukrainy w Unii Europejskiej

Opublikowano: 25.04.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1375

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Austrii oficjalnie sprzeciwiło się przyjęciu Ukrainy do Unii Europejskiej, opowiadając się za inną formą jej relacji z tym krajem. Sami Ukraińcy uważają, że stanowisko Austrii jest „krótkowzroczne” oraz „pobłażaniem agresywnym planom” rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Szef austriackiej dyplomacji Alexander Schallenberg z chadeckiej Austriackiej Partii Ludowej wziął udział w 14. Europejskim Szczycie Mediów w Lech am Arlberg. W jego trakcie stwierdził, że jest przeciwny przyznaniu w czerwcu Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE. Kijów tydzień temu wysłał w tej sprawie odpowiedni kwestionariusz do Brukseli.

Wiedeń uważa jednak, że należy wybrać „inną drogę niż pełne członkostwo”. Według Schallenberga Ukraina posiada rozwinięte związki z UE, dlatego mogłaby zawierać z nią umowy partnerskie albo należeć do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nie przystaje jednak do „zachodniego modelu życia” i z tego powodu nie może należeć do Unii.

Poza tym zwrócił on uwagę na trwające obecnie rozmowy z państwami położonymi na Bałkanach Zachodnich. Wpierw to właśnie one powinny zostać zakończone.

Dodatkowo chadecki polityk odniósł się do ewentualnego członkostwa Austrii w Sojuszu Północnoatlantyckim. Sprzeciwił się więc także temu pomysłowi, przypominając jednocześnie, że Austria jest neutralna wojskowo, ale nie politycznie.

Stanowisko Austrii skrytykowali przedstawiciele Ukrainy. Rzecznik tamtejszego resortu spraw zagranicznych Oleg Nikolenko uważa je za „krótkowzroczne i niebędące w interesie zjednoczonej Europy” oraz sprzeczne z poglądem większości unijnych państw. Dodał też, że w ten sposób „pobłaża się agresywnym planom Putina”.

Na podstawie: Heute.at, Msn.com
Źródło: Autonom.pl

14

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Krisnow 25.04.2022 11:51

    W srandemii rząd Austrii zachowywał się idiotycznie, dobrze że teraz mówią ludzkim głosem ;

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.