Australia ukarze „Facebooka” gigantyczną grzywną?

Opublikowano: 13.03.2020 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 19

„Facebookowi” grożą poważne konsekwencje za udział w skandalu z brytyjską firmą Cambridge Analytica. Australijskie Biuro Komisarza ds. Informacji powiadomiło, że na amerykański serwis społecznościowy zostanie nałożona kara finansowa, która może sięgnąć nawet 529 miliardów dolarów.

Oświadczenie australijskiej agencji rządowej nawiązuje do nielegalnego wykorzystania danych osobowych ponad 300 tysięcy użytkowników „Facebooka” bez ich wiedzy i zgody. Platforma społecznościowa udostępniła je firmie Cambridge Analytica. Ta z kolei wykorzystała dane między innymi do profilowania użytkowników pod kątem preferencji politycznych i wpływania na ich decyzje podczas wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Biuro Komisarza ds. Informacji zapowiada złożenie pozwu przeciwko „Facebookowi”. Zgodnie z australijskim prawem, kara finansowa za naruszenie prywatności użytkownika może wynieść maksymalnie 1,1 miliona dolarów australijskich. Biorąc pod uwagę liczbę poszkodowanych, która wynosi dokładnie 311 127 użytkowników, „Facebookowi” może grozić grzywna w wysokości niemal 529 miliardów dolarów.

Warto dodać, że w lipcu 2019 roku, Federalna Komisja Handlu USA nałożyła najwyższą jak dotąd karę finansową na „Facebooka” za bezprawne naruszanie danych swoich użytkowników, sięgającą 5 miliardów dolarów. Jest to raczej mała kwota, biorąc pod uwagę, że w zeszłym roku, firma osiągnęła przychody w wysokości 70 miliardów dolarów.

Istnieje bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, aby Facebook został zmuszony do zapłaty gigantycznej kwoty 529 miliardów dolarów australijskich. Jednak wiele wskazuje na to, że Australia może pozwać firmę na rekordową kwotę. Tylko czy to powstrzyma „Facebooka” przed dalszym nielegalnym wykorzystaniem danych użytkowników?

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: BusinessInsider.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o