Australia nie uznaje już Jerozolimy jako stolicy Izraela

Opublikowano: 19.10.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1082

Izrael ogłosił w 1980 roku Jerozolimę swoją stolicą. Aneksji nie uznaje społeczność międzynarodowa.

Australia ogłosiła, że nie będzie już uznawać Zachodniej Jerozolimy za stolicę Izraela i ponownie uzna za nią Tel Awiw. Tym samym rząd Partii Pracy odwrócił decyzję poprzedniego rządu z 2018 roku. Izrael skrytykował posunięcie Australii i zamierza wezwać australijskiego ambasadora do złożenia wyjaśnień.

W oświadczeniu premier Izraela Yair Lapid nazwał decyzję Australii „pochopną” i „krótkowzroczną”. „Możemy mieć tylko nadzieję, że w przyszłych sprawach rząd australijski będzie postępował w sposób bardziej poważny i profesjonalny. Zjednoczona Jerozolima pozostanie wieczną stolicą Izraela bez względu na to, co powie australijski rząd”.

Minister spraw zagranicznych Australii Penny Wong oznajmiła: „Ostateczny status Jerozolimy musi być rozwiązany w negocjacjach pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami. Australia jest zaangażowana we wspieranie pokojowego rozwiązania dwupaństwowego – Izraela i przyszłego państwa palestyńskiego – w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Nie będziemy wspierać podejścia, które podważa tę perspektywę”.

Rząd koalicyjny premiera Scotta Morisona w 2018 roku formalnie uznał Zachodnią Jerozolimę za stolicę Izraela. Uznanie dotyczyło jednak tylko Jerozolimy Zachodniej, a drażliwą kwestią jest Jerozolima Wschodnia, której Palestyńczycy chcą jako stolicy swojego przyszłego państwa.

Wong podkreśliła również, że decyzja w sprawie Jerozolimy nie oznacza wrogości wobec Izraela. „Australia zawsze będzie zdecydowanym przyjacielem Izraela, byliśmy wśród pierwszych krajów, które formalnie uznały Izrael [jako państwo]” – powiedziała, dodając, że władze będą nadal wspierać społeczność żydowską w Australii. „Nadal wspieramy też naród palestyński, w tym poprzez pomoc humanitarną”.

Izrael uważa Jerozolimę za swoją niepodzielną stolicę. Zajął wschodnią Jerozolimę w wojnie sześciodniowej w 1967 roku i ogłosił Jerozolimę swoją „wieczną i niepodzielną stolicą” w 1980 roku wbrew rezolucjom ONZ. Aneksji nie uznaje społeczność międzynarodowa, twierdząc, że ostateczny status miasta powinien być rozstrzygnięty w drodze negocjacji z Palestyńczykami, dlatego większość krajów ma również ambasady w Tel Awiwie.

Były prezydent USA Donald Trump ogłosił w grudniu 2017 roku, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela, a w następnym roku oficjalnie przeniósł ambasadę USA z Tel Awiwu do Jerozolimy. Posunięcie Trumpa wywołało ostrą krytykę, zwłaszcza ze strony Palestyńczyków i krajów świata arabskiego, ale zostało też potępione przez szereg krajów zachodnich, w tym Francję. Sekretarz Generalny ONZ António Guterres powiedział również, że taka jednostronna decyzja zagraża procesowi pokojowemu w Izraelu.

Ambasady została przeniesione do Jerozolimy krótko po USA przez Gwatemalę czy Paragwaj, ale ten ostatni zwrócił swoją do Tel Awiwu we wrześniu 2018 roku. O przeniesienie ambasady do Jerozolimy od dawna zabiega też prezydent Czech Miloš Zeman. W zeszłym miesiącu o takim ruchu mówiła też nowa brytyjska premier Liz Truss.

Autorstwo: Michał Waligóra
Wideo: YouTube.com
Na podstawie: Echo24.cz
Źródło: MediaNarodowe.com

7

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Baltazar Bombka 19.10.2022 15:12

    Toż to antysemityzm w czystej postaci! Jak tak mogą Australijczycy dyskryminować naród wybrany?!

  2. Janusz 19.10.2022 18:42

    Aneksja ziem palestyńskich przez Izrael, które w większości zamieszkują Palestyńczycy to jest dobre i popierane przez tzw. państwa demokratyczne. Aneksja ziem Ukrainy przez Rosję, zamieszkałej w większości przez Rosjan to zbrodnia. Chyba jestem nienormalny na tym świecie.

  3. agama 19.10.2022 23:37

    Rząd Australii na tyle się skompromitował łamaniem podstawowych praw swoich obywateli, że nie ma prawa pouczać innych krajów, hipokryzja na maksa

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.