Atom w Polsce to „sprawa absolutnie konieczna”?

Opublikowano: 26.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1067

Prezydent Andrzej Duda ocenia, że budowa elektrowni atomowej w Polsce to jedyna droga do uzyskania energetycznej suwerenności, jednak przekształcanie polskiej energetyki „to nie będzie krótki proces” (jak zwykle politycy mówią wszystko na opak – elektrownia jądrowa będzie zależna od dostaw paliwa z zagranicy, np. z USA, co oznacza utratę energetycznej suwerenności przez Polskę, a nie jej uzyskiwanie. Energetyczną suwerenność mogą zapewnić tylko geotermia, elektrownie węglowe i inne, które nie wymagają importu zagranicznych surowców – przypis WM).

Na piątkowym szczycie klimatycznym prezydent Andrzej Duda mówił o tym, że Polska odgrywa bardzo aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej i zadeklarował, że w opracowywany w Polsce nowy miks energetyczny będzie oparty o energię jądrową, odnawialną i gaz.

W rozmowie na antenie Polsat News prezydent zapewnił, w jaki sposób zapowiedzi, dotyczące energii atomowej w Polsce, zostaną spełnione. Przypomniał, że w Polsce podjęto już decyzje, dotyczące „stworzenia alternatywnych źródeł zarobkowania i wdrożenia bardzo trudnego procesu przekształcania polskiej gospodarki i energetyki”. „To nie będzie krótki proces” – powiedział Duda, zaznaczając, że chodzi o to, aby transformacja była sprawiedliwa.

Prezydent zapewnił, że w kwestii zwiększenia udziału energii odnawialnej w polskiej energetyce poczyniono już „bardzo znaczące kroki” i zapowiedział, że władze przewidują, że „de facto energetyka dzisiaj węglowa zostanie w 70 procentach zostanie zastąpiona energetyką atomową”. Podkreślił też, że takie rozwiązania są realizacją założeń, sprzyjających ochronie klimatu, a z drugiej strony zapewniają stałość dostaw energii, co jest dla Polski niezwykle istotne.

W ocenie prezydenta zapewnienie stabilnych źródeł dostaw i suwerenności energetycznej jest „sprawą absolutnie konieczną”. „I jedyną drogą tak naprawdę jest atom” – powiedział Andrzej Duda.

Andrzej Duda podkreślił, że Polsce potrzebna jest bezpieczna i niezawodna technologia i przypomniał, że Polska od lat prowadzi w tej sprawie rozmowy z USA i podpisała z Waszyngtonem stosowne porozumienia. Wyraził też nadzieję, że pierwszy polski reaktor jądrowy zostanie uruchomiony już w 2033 roku. „To jest wyzwanie drugiej połowy XXI oraz XXII wieku, można powiedzieć śmiało – wyzwanie cywilizacyjne i dziejowe. Ta zmiana sposobu myślenia na temat energetyki, wejście w nowoczesne technologie, zmiana paradygmatów przemysłowych, jeśli chodzi o energetykę. W tym wszystkim najważniejsze jest to, by Polska zachowała suwerenność z jednej strony, a z drugiej by to wspierało rozwój polskiej gospodarki” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

O polsko-amerykańskim porozumieniu w sprawie atomu mówił na antenie Polskiego radia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Minister przypomniał, że Polska zawarła porozumienie z USA na temat współpracy w dziedzinie energii, w tym w obszarze energetyki jądrowej, jeszcze z poprzednią ekipą rządzącą i zostało ono potwierdzone przez nową amerykańską administrację. „Mamy jeszcze 16 z 18 miesięcy, które zostały zapisane w umowie, do tego, żeby wypracować porozumienie z tym partnerem (USA – red) w obszarze technologii i finansowania energetyki jądrowej” – powiedział minister Kurtyka.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 1,67 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Cami
Użytkownik
Cami

@Irfy, przeciez to nie nasza i nie za nasze tylko po to zeby im placic – tyle ile zawolaja a jak nie to swieczki byly i sa, a po co niszcza nasze gornictwo niby? tak dla jaj? podczas gdy Ukrainskie, Czeskie i poludniowo-amerykanskie maja sie dobrze?