„Atlantyda” okazała się pozostałościami mikrobów

Opublikowano: 06.06.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 537

„Podwodne miasto” u wyspy Zakinf w Grecji zbudowały bakterie, pisze Gazeta.ru.

Kolumny i dyski odkryte przez nurków na dnie w pobliżu greckiego wybrzeża pobudziły do myślenia o nowej „Atlantydzie” skrytej pod morską pianą. Jednak okazało się, że naukowcy za pozostałości po starożytnej cywilizacji wzięli ślady działalności życiowej starożytnych bakterii.

W 2014 roku nurkowie odkryli niezwykłe struktury w kształcie kręgów i dysków na dnie morza, niedaleko od brzegów wyspy Zakinf na Morzu Jońskim w Grecji. Początkowo wysunięto teorię, że owo znalezisko to ruiny starożytnego miasta ze zniszczonymi kolumnami i innymi obiektami antropogennymi.

Jednak późniejsze badanie opublikowane w piśmie „Marine and Petroleum Geology” pokazało, że „zagubione podwodne miasto” jest niczym innym, jak formacją geologiczną, powstałą w rezultacie naturalnego zjawiska w epoce pliocenu, czyli około 5 milionów lat temu — pisze Anastasija Lebiediewa w materiale Gazeta.ru

Odkryte „budowle”, które prasa ochrzciła „nową Atantydą”, przyciągnęły uwagę archeologów z referatu starożytności podwodnych przy Ministerstwie Kultury Grecji. Naukowcy badali zatokę Alikanas i nie odkryli żadnych świadectw tego, że znalezisko jest tworem starożytnych cywilizacji. Wówczas Ministerstwo Kultury Grecji zaprosiło badaczy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii i Narodowego Uniwersytetu Ateńskiego.

Julian Adrews z Uniwersyetetu Wschodniej Anglii, autor badania, skomentował: „Na początku zakładano, że turyści odkryli starożytny port, który znalazł się pod wodą. Na korzyść tej hipotezy przemawiała obecność podłóg i okrągłych podstaw kolumn. Jednak podczas wykopalisk nie odkryto żadnych wyrobów garncarskich, które mogłyby świadczyć o działalności człowieka”.

Wówczas badacze postanowili zbadać skład mineralny podwodnych formacji. Promieniowanie rentgenowskie i analiza mikroskopowa cząstek skały pokazały, że twory są rezultatem aktywności mikrobów. Bakterie, zamieszkujące morskie dno, pochłaniały metan i inne węglowodory. Rezultaty ich działalności życiowej stworzyły konkrecje z zawierającego żelazo dolomitu z domieszką pirytu i innych skał osadowych. A forma struktur, która wprowadziła w błąd archeologów, została uwarunkowana tym, że ze szczelin w dnie wznosiły się podziemne gazy.

„Odkryliśmy, że liniowe położenie okrągłych struktur jest prawdopodobnie związane z właściwościami budowy dna morskiego” – uzupełnił Andrews.

Unikalność znaleziska polega na tym, że podobne konkrecje zwykle powstają na głębokości setek i tysięcy metrów. Na mieliźnie takie zjawisko praktycznie nie występuje.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

 1. SzumAkustyczny 07.06.2016 13:34

  Tytuł stwierdza niepotwierdzone.

  skoro

  „Odkryliśmy, że liniowe położenie okrągłych struktur jest prawdopodobnie związane z właściwościami budowy dna morskiego” – uzupełnił Andrews.

  to znaczy, że nie “okazało się”, a “istnieje prawdopodobieństwo” lub też “podejrzewa się”

  po co kłamać

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.