Ataki na Jummów w Bangladeszu

Opublikowano: 05.11.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 8

Zabójstwa, przemoc seksualna, tortury, arbitralne aresztowania oraz zawłaszczanie ziemi w Chittagong Hill, w Bangladeszu, są kontynuowane pomimo, że minęło już osiemnaście lat od podpisania historycznego porozumienia pokojowego między bangladeskim rządem a plemionami Jumma.

W 1997 roku rząd Bangladeszu obiecał zakończyć militaryzację regionu, usunąć tymczasowe obozy wojskowe i zwrócić ziemie, które wojsko i osadnicy skradli ich tradycyjnym właścicielom. Obietnice nie zostały jednak dotrzymane. Obozy wojskowe pozostały, a Chittagong Hill wciąż jest jednym z najbardziej zmilitaryzowanych regionów. Mimo obecności żołnierzy armia nie chroni ludności tubylczej. Pozostaje bierna wtedy gdy członkowie rdzennej społeczności są gwałceni, mordowani, a ich domy są podpalane przez osadników. Grabież ziemi, prowadzona, ramię w ramię, przez wojsko i osadników jest kontynuowana.

Nawiązując do rosnącej przemocy wobec kobiet i dziewcząt w okolicy, działacz Jumma, Subir Chakma powiedział: „Nasze kobiety i dziewczęta nie są bezpieczne. Nie mogą iść do szkoły, nie mogą pójść nad rzekę po wodę lub się kąpać, nie mogą iść na rynek, ani do pobliskiej dżungli, a teraz nie mogą nawet zostać w domu, ponieważ doświadczają gwałtu wszędzie.

Chittagong Hill jest domem dla 11 plemion, znanych zbiorczo pod nazwą Jumma. Setki tysięcy osadników przeniesiono na wzgórza w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat, dokonując po drodze wywłaszczeń Jummów i poddając ich brutalnym represjom. Jumma, wspierani przez organizacje pozarządowe, w tym Survival International, stworzyli petycję, która jest formą zwrócenia uwagi na pogarszającą się sytuację w Chittagong Hill. Petycja adresowana do rządu Bangladeszu wzywa do ukrócenia przypadków naruszeń praw człowieka i wdrożenia w życie warunków pokoju, zgodnie z umową z 1997 roku.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: Mark McEvoy (Survival International)
Na podstawie: SurvivalInternational.org
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o