Ataki na Jummów w Bangladeszu

Opublikowano: 05.11.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 367

Zabójstwa, przemoc seksualna, tortury, arbitralne aresztowania oraz zawłaszczanie ziemi w Chittagong Hill, w Bangladeszu, są kontynuowane pomimo, że minęło już osiemnaście lat od podpisania historycznego porozumienia pokojowego między bangladeskim rządem a plemionami Jumma.

W 1997 roku rząd Bangladeszu obiecał zakończyć militaryzację regionu, usunąć tymczasowe obozy wojskowe i zwrócić ziemie, które wojsko i osadnicy skradli ich tradycyjnym właścicielom. Obietnice nie zostały jednak dotrzymane. Obozy wojskowe pozostały, a Chittagong Hill wciąż jest jednym z najbardziej zmilitaryzowanych regionów. Mimo obecności żołnierzy armia nie chroni ludności tubylczej. Pozostaje bierna wtedy gdy członkowie rdzennej społeczności są gwałceni, mordowani, a ich domy są podpalane przez osadników. Grabież ziemi, prowadzona, ramię w ramię, przez wojsko i osadników jest kontynuowana.

Nawiązując do rosnącej przemocy wobec kobiet i dziewcząt w okolicy, działacz Jumma, Subir Chakma powiedział: „Nasze kobiety i dziewczęta nie są bezpieczne. Nie mogą iść do szkoły, nie mogą pójść nad rzekę po wodę lub się kąpać, nie mogą iść na rynek, ani do pobliskiej dżungli, a teraz nie mogą nawet zostać w domu, ponieważ doświadczają gwałtu wszędzie.

Chittagong Hill jest domem dla 11 plemion, znanych zbiorczo pod nazwą Jumma. Setki tysięcy osadników przeniesiono na wzgórza w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat, dokonując po drodze wywłaszczeń Jummów i poddając ich brutalnym represjom. Jumma, wspierani przez organizacje pozarządowe, w tym Survival International, stworzyli petycję, która jest formą zwrócenia uwagi na pogarszającą się sytuację w Chittagong Hill. Petycja adresowana do rządu Bangladeszu wzywa do ukrócenia przypadków naruszeń praw człowieka i wdrożenia w życie warunków pokoju, zgodnie z umową z 1997 roku.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: Mark McEvoy (Survival International)
Na podstawie: SurvivalInternational.org
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o