Atak terrorystyczny w Kopenhadze

Opublikowano: 15.02.2015 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 418

Jedna osoba nie żyje, a trzy są ranne po wieczornej strzelaninie w stolicy Danii. 14 lutego dwóch napastników ostrzelało z karabinów maszynowych kawiarnię w północnej Kopenhadze, gdzie trwała debata „Sztuka, bluźnierstwo, wolność słowa”. Jej głównym uczestnikiem był szwedzki rysownik Lars Vilks, autor karykatur proroka Mahometa. Przypuszcza się, że atak był odwetem za rysunki.

W spotkaniu brał udział nie tylko Vilks, ale także ambasador Francji w Danii. To właśnie w czasie jego przemówienia nastąpił atak. W sumie sprawcy oddali około 40 strzałów i odjechali cywilnym samochodem. Na miejscu zginęła jedna osoba, a trzech policjantów zostało rannych. Ani Vilksowi, ani francuskiemu ambasadorowi nic się nie stało.

8 lat temu Lars Vilks opublikował karykatury Mahometa w duńskiej gazecie „Jyllandsposten”. Na Bliskim Wschodzie wybuchły gwałtowne protesty i zamieszki, a Vilks i redakcja gazety zostali obłożeni fatwą i skazani na śmierć przez fanatycznych wyznawców islamu. Pięć lat temu dwóch mężczyzn próbowało spalić dom rysownika w południowej Szwecji, ale zostali zatrzymani.

Premier Danii nazwała strzelaninę aktem terrorystycznym, a prezydent Francji zapowiedział, że minister spraw wewnętrznych tego kraju w trybie pilnym poleci do Danii.

Kilka godzin później, w nocy w podobnym zamachu zginął mężczyzna narodowości żydowskiej, pilnujący wejścia do synagogi.

Domniemany sprawca obu ataków został zastrzelony. Policja twierdzi, że działał sam, bez wspólników.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. argos1 15.02.2015 11:06
 2. agama 15.02.2015 12:12

  konie trojańskie

 3. razowy40i4 15.02.2015 14:03

  Śmierdząca sprawa
  w pierwszym przypadku powybijał okna zamiast wypełnić fatwe
  w drugim skasował portiera a wybrańców na imprezie oszczędził … ?
  Coś słabo się przyłożył …

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.