Atak rakietowy na konsulat USA w Iraku

Opublikowano: 14.03.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1381

W nocy z 12 na 13 marca (czasu europejskiego) nastąpił ostrzał rakietowy na amerykański konsulat w Irbilu. Pociski zostały wystrzelone z terenu Iranu. Dzisiejsze wydarzenie powoduje ogromne komplikacje ws. porozumienia państw Zachodnich z Iranem, które miało się stać nowym dostawcą ropy i gazu dla Europy.

Jak poinformowały lokalne władze kurdyjskie w Iraku we wczesnych godzinach niedzielnego poranku na Irbil spadło kilkanaście pocisków. Celem ataku stał się również nowy budynek konsulatu Stanów Zjednoczonych, przez co Waszyngton podniósł w stan gotowości swoje myśliwce.

W wyniku ostrzału ucierpiał zaledwie jeden cywil, który odniósł powierzchniowe rany, o czym poinformowało kurdyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Z kolei przedstawiciel irackiego resortu bezpieczeństwa powiedział w rozmowie z agencją Reuters, że rakiety zostały wyprodukowane w Iranie.

Rzecznik Departamentu Stanu poinformował, że jest to oburzający atakach, lecz podkreślił, że w zdarzeniu nie ucierpiał żaden Amerykanin, a budowany kompleks konsulatu USA nie został poważnie naruszony.

Zarówno przedstawiciele amerykańskich władz oraz irańskich nie skomentowali ostrzału rakietowego. Natomiast według anonimowych źródeł władz Kurdystanu w Iraku celem ataku miały być rzekome kryjówki izraelskiego Mossadu. Warto odnotować fakt, iż niedawno Izrael w wyniku nalotu na bazy irańskich organizacji paramilitarnych zginęły dwie osoby, co mogło się stać powodem do zemsty przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.

„Na pierwszy rzut oka teza, że rakiety które spadły na Erbil zostały wystrzelone przez Iran wydaje się być jedną wielką bzdurą. To że nie wyrządziły żadnych szkód wskazuje raczej na ugrupowania paramilitarne a nie Iran dysponujący precyzyjnymi pociskami. Pomijam już polityczny bezsens” – zauważył Witold Repetowicz.

Według medialnych doniesień Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej miał przyznać się do ataku na izraelskie cele. Zdaniem przedstawicieli irańskiej organizacji paramilitarnej był to odwet za ostatnie ataki Izraela na ich placówki oraz ostrzegli oni Tel Awiw przed dalszą próbą zamachów i nalotów na ich bazy.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: Reutres.com, Twitter.com
Źródło: MediaNarodowe.com

10

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. galacticjoel 14.03.2022 15:58

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.