Astronomowie znaleźli galaktyki bez gwiazd

Opublikowano: 07.06.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 394

Przyjęło się uważać, że w kosmosie jest niezliczona liczba gwiazd. Jednak w tych dniach astronomowie dokonali zaskakującego odkrycia: istnieją galaktyki, gdzie gwiazd w ogóle nie ma.

Te zagadkowe ciemne obiekty znajdują się w ogromnej odległości 11 mld lat świetlnych. Przyjrzeć się im udało się tylko dzięki światłu jednego z najjaśniejszych kwazarów kosmosu NE0109-3518. Oświetla około 10 mln lat świetlnych wokół siebie — wyobraźcie sobie, że na niebie wisi niezwykle mocna świecąca się żarówka o mocy 100 bln naszych Słońc.

“Z powodu ogromnej odległości widzimy te galaktyki takimi, jakie były 11 mld lat temu. Być może rzucą światło na proces ewolucji zwykłych gwiezdnych galaktyk” — mówi Sebastiano Cantalupo, kierownik grupy badawczej.

Na razie naukowcom udało się ustalić jedynie kilka właściwości ciemnych galaktyk. Znana jest masa gazu — jest miliardy razy większa od masy Słońca.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polantek
Użytkownik
polantek

Obliczanie odległości “galaktycznych” na podstawie przesunięcia widma rodzi takie potworki bezmyślności jak “odległość 11 mld lat świetlnych”. Jedno błędne założenie i masa głupoty wylewa się już od kilkudziesięciu lat niestety z trzewi tzw. nauuki .