Astronomowie znaleźli galaktyki bez gwiazd

Opublikowano: 07.06.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 11

Przyjęło się uważać, że w kosmosie jest niezliczona liczba gwiazd. Jednak w tych dniach astronomowie dokonali zaskakującego odkrycia: istnieją galaktyki, gdzie gwiazd w ogóle nie ma.

Te zagadkowe ciemne obiekty znajdują się w ogromnej odległości 11 mld lat świetlnych. Przyjrzeć się im udało się tylko dzięki światłu jednego z najjaśniejszych kwazarów kosmosu NE0109-3518. Oświetla około 10 mln lat świetlnych wokół siebie — wyobraźcie sobie, że na niebie wisi niezwykle mocna świecąca się żarówka o mocy 100 bln naszych Słońc.

“Z powodu ogromnej odległości widzimy te galaktyki takimi, jakie były 11 mld lat temu. Być może rzucą światło na proces ewolucji zwykłych gwiezdnych galaktyk” — mówi Sebastiano Cantalupo, kierownik grupy badawczej.

Na razie naukowcom udało się ustalić jedynie kilka właściwości ciemnych galaktyk. Znana jest masa gazu — jest miliardy razy większa od masy Słońca.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polantek
Użytkownik
polantek

Obliczanie odległości “galaktycznych” na podstawie przesunięcia widma rodzi takie potworki bezmyślności jak “odległość 11 mld lat świetlnych”. Jedno błędne założenie i masa głupoty wylewa się już od kilkudziesięciu lat niestety z trzewi tzw. nauuki .