Astronomowie wymyślili gigantyczną kurtynę kosmiczną

Opublikowano: 21.09.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1537

Szwedzcy naukowcy zaproponowali wystrzelenie na orbitę dużej kurtyny zasłaniającej gwiazdy, aby ułatwić bezpośrednią obserwację planet podobnych do Ziemi występujących poza Układem Słonecznym. Artykuł opisujący pomysł został opublikowany w repozytorium naukowym Arxiv.org.

Główną przeszkodą w obserwowaniu egzoplanet za pomocą teleskopu jest to, że ich macierzyste gwiazdy są bardzo jasne, a ze względu na ogromną odległość od Ziemi odległość kątowa między planetami a gwiazdami jest bardzo mała, przez co widać je niemal w tym samym punkcie. Aby temu zaradzić, astronomowie próbują blokować światło gwiazdy za pomocą różnych „przesłon”: koronografu, jeśli urządzenie zaciemniające jest umieszczone wewnątrz teleskopu.

Teleskopy kosmiczne są wolne od zakłóceń atmosferycznych, ale ich wielkość jest ograniczona. W tej chwili na Ziemi budowane są dwa obserwatoria naziemne, których lustro ma ponad 30 metrów średnicy: ELT w Chile i 30-metrowy teleskop na Hawajach. Dla skutecznego działania przesłona musi znajdować się w pewnej odległości od soczewki, co w przypadku gigantycznych teleskopów wymusiłoby umieszczenie jej na wielokilometrowych słupach.

Naukowcy z Uniwersytetu Sztokholmskiego zasugerowali wystrzelenie przesłony w kosmos na wcześniej zaplanowaną orbitę. Według naukowców kurtynę wykonaną z cienkiego materiału można wystrzelić złożoną w rakiecie, a następnie rozłożyć do rozmiaru około 100 metrów. Trajektorię należy wybrać w taki sposób, aby przesłona znajdowała się między teleskopem a gwiazdą jak najdłużej, czyli aby orbita była bardzo wysoka. Dodatkowo, aby dokładnie „trafić” w pożądaną gwiazdę, ale nie w egzoplanetę, konieczne będzie skorygowanie trajektorii z milimetrową dokładnością.

W rezultacie astronomowie spodziewają się, że przesłona przyciemni badaną gwiazdę o dziesięć rzędów wielkości. Da to naukowcom możliwość uzyskania bezpośredniego obrazu stosunkowo małej planety krążącej w niewielkiej odległości od jasnej gwiazdy, czyli podobnej do Ziemi.

Na podstawie: Dx.doi.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.