Asteroida Ryugu wygląda jak kometa

Opublikowano: 22.12.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1045

Planetolodzy zbadali próbki skał z asteroidy Ryugu, które zostały dostarczone przez japońską sondę Hayabusa-2. Okazało się, że pod względem składu izotopowego jest ona podobna do komety 81P/Wild2. Raport na ten temat opublikowano w czasopiśmie „Science Advances”.

Przeprowadzone pomiary wykazały, że udział atomów tlenu-16 w skałach Ryugu i podobnych do niego meteorytach był zauważalnie wyższy niż w materii innych asteroid spośród chondrytów węglowych. Pod tym względem Ryugu był bardzo blisko komety 81P/Wild2, co sugeruje, że obiekt ten powstał w tych samych regionach na obrzeżach Układu Słonecznego, z których pochodzą komety.

Pierwsze próbki gleby z Ryugu dostarczyła japońska sonda Hayabusa-2 w 2020 roku. Według organizatorów misji badanie skał Ryugu pomoże zrozumieć, jak powstał Układ Słoneczny. Dane, które już uzyskano, zdaniem naukowców, już przemawiają za tym, że Ryugu i 81P/Wild2 powstały w tym samym regionie na obrzeżach Układu Słonecznego. Już w pierwszych chwilach jego istnienia wrzucano tam cząsteczki oliwinu i innych skał. Naukowcy uważają, że wyjaśnia to złożoną historię ich powstania.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.