Asteroida, która zabiła dinozaury, była pożywką dla bakterii

Opublikowano: 10.04.2020 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 729

Asteroida która uderzyła w naszą planetę przed 66 milionami lat, doprowadziła do unicestwienia blisko 75% wszystkich organizmów żywych. Okazuje się jednak, iż istnieje jeden rodzaj stworzeń, który dzięki temu znacznie zwiększył swoją populację. Nowe odkrycia naukowe na ten temat, zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Geology”.

Zdaniem ekspertów w momencie zderzenia, asteroida poruszała się 24 razy szybciej od prędkości dźwięku. Pozostałością po tej kolizji jest dziś krater Chicxulub stanowiący część Zatoki Meksykańskiej. To właśnie tam poszukiwano śladów po tym epokowym wydarzeniu i jak się okazało natrafiono na dowody świadczące o istnieniu tam cyjanobakterii.

Oceniono, że bakterie te pojawiły się w kraterze tuż po przejściu olbrzymiej fali tsunami wywołanej zderzeniem. Trudno uwierzyć, że życie było w stanie funkcjonować nawet w toksycznej i pozbawionej tlenu wodzie, jednak zdaniem badaczy to właśnie bakterie tlenowe i beztlenowe najlepiej przystosowały się do nowych warunków. Nawet tych najmniej korzystnych z naszego punktu widzenia.

Naukowcy twierdzą, że wiedza na temat tego jak organizmy żywe przystosowały się do funkcjonowania nawet wewnątrz krateru Chicxulub daje nam możliwość lepszego zrozumienia procesu adaptacji. Być może w przyszłości umożliwi nam to lepsze zrozumienie historii rozwoju życia na naszej planecie.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.