Asteroida Apophis przyspiesza

Opublikowano: 30.10.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 3372

Choć obecnie świat ma na głowie inne wyzwania, to nadal nie może lekceważyć ryzyka kolizji z obiektami kosmicznymi. Ostatnie badania naukowców nie napawają optymizmem.

Asteroida Apophis zbliża się do Ziemi z ogromną prędkością i przyspiesza. Astronomowie z University of Hawai potwierdzili, że obiekt ten przyspieszył z powodu niejednorodnego promieniowania. Potencjalna data końca świata jest już wyznaczona, ale kosmiczna skała staje się nieobliczalna przez tzw. „efekt Jarkowskiego”.

Asteroida Apophis ma ponad 300 metrów szerokości. Gdyby uderzyła w naszą planetę, spowodowałaby eksplozję o sile równej 880 milionów ton trotylu.

Obliczono, że Apophis minie Ziemię w kwietniu 2029 roku w odległości ponad 30 000 km, a ryzyko kolizji wyniesie 2,7%.

Jednak asteroida powróci. Naukowcy z University of Hawaii i Jet Propulsion Laboratory (NASA) obliczyli, że jeśli nie dojdzie do kolizji w 2029 roku, może do niej dojść 12 kwietnia 2068 roku.

Ryzyko uderzenia zwiększa się, ponieważ asteroida oddala się od orbity czysto grawitacyjnej o około 170 metrów rocznie i przyspiesza, a jej trajektoria lotu staje się nieobliczalna, więc ciężko jest dokładnie oszacować zagrożenie.

Doszło do tzw. „efektu Jarkowskiego”. Polega on na tym, że Apophis nagrzewa się w świetle słonecznym, a następnie wypromieniowuje tę energię w postaci ciepła, które działa jak silniki odrzutowe.

Wirujące planetoidy wypromieniowują więcej ciepła po południu niż w trakcie poranka. Obiekt wirujący w tym samym kierunku, co jego ruch po orbicie, emituje promieniowanie termiczne w takim kierunku, który powoduje nieznaczne zwiększenie prędkości orbitalnej, odsuwając to ciało od gwiazdy.

W dobie chaosu pandemicznego warto pamiętać, że są jeszcze większe zagrożenia czające się w zakamarkach Kosmosu.

Autorstwo: Marcin Kozera
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o