Argentyna zaostrza stanowisko ws. Falklandów

Opublikowano: 02.02.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1

Minister spraw zagranicznych Argentyny Hector Timerman odrzucił propozycję szefa brytyjskiej dyplomacji Williama Hague’a w sprawie rozmów trójstronnych dotyczących Falklandów z udziałem władz tych wysp, Londynu oraz Buenos Aires.

“Kwestia Malwinów to dotyczący suwerenności konflikt między Wielką Brytanią a Argentyną, który powinien być omawiany przez dwa państwa. Wspólnota międzynarodowa nie uznaje trzeciej strony w tym sporze” – oświadczył Timerman powołując się na decyzje ONZ.

Jednocześnie Argentyńczyk wyraził ubolewanie, że Hague “nie może spotkać się bez nadzoru kolonistów z Malwinów”. Zaprosił Brytyjczyka do Buenos Aires podkreślając, że jego ojczyzna to “prawdziwa demokracja”, gdzie ministrowie spraw zagranicznych mogą swobodnie spotykać się z kim chcą i nikt im nie stawia żadnych warunków.

W marcu na Falklandach odbędzie się referendum dotyczące przyszłego statusu wysp. Mieszkańcy dadzą odpowiedź, czy nadal chcą pozostać zamorskim terytorium korony brytyjskiej. Wszystko wskazuje, że powiedzą “tak”.

Argentyna twierdzi, że Wielka Brytania od 1833 r. nielegalnie okupuje wyspy, położone około 250 mil morskich od wybrzeży argentyńskich, a ostatnio rozmieściła znaczne siły zbrojne na południowo-zachodnim Atlantyku. Londyn temu zaprzecza temu i zarzuca Buenos Aires, że ignoruje wolę 3 tys. mieszkańców Falklandów, którzy chcą pozostać obywatelami brytyjskimi.

Toczona od kwietnia do czerwca 1982 roku wojna między Wielką Brytanią i Argentyną przyniosła 649 ofiary po stronie argentyńskiej i 255 po stronie brytyjskiej. Konflikt zakończył się porażką wojsk argentyńskich i doprowadził do upadku argentyńskiej dyktatury wojskowej.

Autor: Marek Nowicki
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o