Areszty członków ruchu eurazjatyckiego

Opublikowano: 24.10.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1255

W Azerbejdżanie pojawiają się informacje o aresztowaniach kolejnych osób związanych z Międzynarodowym Ruchem Eurazjatyckim. Prześladowania skierowane przeciwko nim zaczęły się już kilka miesięcy temu.

Przeprowadzono wówczas przeszukania i zatrzymano kilka osób, przede wszystkim niezależnych ekspertów i publicystów związanych z Aleksandrem Duginem. Wśród aresztowanych znalazł się m.in. koordynator Eurazjatyckiego Ruchu Azerbejdżanu Ibrahim Hasanow oraz jego współpracownik i zastępca, Ibrahim Gumbatow.

Przedstawiciele ruchu eurazjatyckiego wiążą areszty i represje wobec swoich towarzyszy w Azerbejdżanie z działalnością zachodnich, przede wszystkim amerykańskich, ośrodków wpływu, które mogą mieć możliwość instrumentalnego wykorzystywania służb specjalnych i struktur siłowych tego kraju w celu zwalczania przeciwników liberalnego hegemonizmu na Kaukazie Południowym. Co ciekawe, szereg azerbejdżańskich ekspertów przyznaje, że struktury siłowe w kraju znajdują się częściowo poza kontrolą administracji prezydenta Ilhama Alijewa. Istotną rolę mają odgrywać w nich przedstawiciele klanu kurdyjskiego, powiązanego z międzynarodowymi sieciami lojalnych wobec Waszyngtonu Kurdów. Szczególnie dotyczyć ma to Służby Bezpieczeństwa Państwowego (Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti).

Pierwsze zatrzymania azerbejdżańskich eurazjatów miały miejsce 19 lipca, jednak pod dokonanych przeszukaniach większość zatrzymanych wypuszczono na wolność. Za kratami pozostali jedynie Hasanow i Gumbatow, których potraktowano w sposób niehumanitarny, pozbawiając ich możliwości kontaktu z bliskimi i światem zewnętrznym. Dopiero na początku września dopuszczono do nich obrońcę z urzędu, który nie poinformował o żadnych szczegółach podstaw pozbawienia ich wolności, komunikując jedynie, że zatrzymani żyją.

Kolejną aresztowaną osobą okazała się niedawno analityczka i dziennikarka, relacjonująca wydarzenia z frontu na Ukrainie, Nazaket Mamedowa. Wszyscy zatrzymani deklarowali swoje poparcie dla polityki Ilhama Alijewa, promując jednocześnie ideę integracji eurazjatyckiej oraz partnerstwa z Baku Moskwą.

Autorstwo: AD
Źródło: MyslPolska.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.