Aresztowano ludobójcę poszukiwanego od 21 lat

Opublikowano: 12.12.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 519

Ladislas Ntaganzwa ukrywał się od 21 lat, nagroda za ujawnienie miejsca jego pobytu urosła do 5 mln dolarów. Jest odpowiedzialny za udział w ludobójstwie z 1994 roku, w wyniku którego zamordowano 800 tys. osób.

Jak podali John Bosco Siboyintore, szef specjalnej jednostki, odpowiedzialnej za śledztwo w sprawie ludobójstwa oraz Richard Muhumuza, prokurator generalny Rwandy, Ntaganzwa został aresztowany w mieście Goma we wschodnim Kongo w poniedziałek wieczorem. Mężczyzna jest jednym z dziewięciu sprawców ludobójstwa z 1994 roku, któremu udało się zbiec. Teraz stanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla Rwandy, powołanym przez ONZ 21 lat temu w celu zbadania i skazania winnych jednej z największych tragedii w historii ludzkości. Ntaganzwa odpowie za udział i namawianie do udziału w ludobójstwie.

Ntaganzwa w czasie masakry, która pochłonęła 800 tys. ofiar, w ogromnej większości z plemienia Tutsi (zabijano też stawiających opór członków plemienia Hutu), był burmistrzem miasta Nyakizu. Najpierw brał aktywny udział w propagowaniu nienawiści wobec Tutsi, a potem dystrybuował broń i sam mordował niewinnych mieszkańców miasta. Jego sprawa w zeszłym tygodniu – po ponad 20 latach śledztwa i porządkowania dowodów – została przekazana przez Trybunał do Rwandy, która zamierza wystąpić do Kongo o ekstradycję Ntaganzwy.

15 kwietnia 1994 Ntaganzwa pojawił się z bronią pod probostwem Cyahinda i kazał wszystkim Tutsi, którzy się tam schronili, złożyć broń. Miał ze sobą uzbrojonych żandarmów, kościół został otoczony przez ludzi z plemienia Hutu z maczetami. Według aktu oskarżenia, Ntaganzwa dał rozkaz do rozpoczęcia masakry. „On, żandarmi i policjanci zaczęli strzelać do tłumu, zabijając i raniąc wielu Tutsi, cywile z maczetami zabijali resztę, również tych, którzy próbowali uciec” – piszą prokuratorzy z Trybunału. – „Osobiście dowodził atakiem, wydawał rozkazy co do tego, kto i w jaki sposób ma być zabity, sam też strzelał, zabijając pięć osób”. Wracał do probostwa jeszcze 16 i 17 kwietnia, 18 przybył z milicją uzbrojoną w broń maszynową i dokończył dzieła. W Cyahinda zamordowano w sumie 20 tys. ludzi.

Ntaganzwa jest oskarżony również o organizację i przeprowadzenie masakry Tutsi w Gasasa Hill, w rejonach Nkakwa, Maraba, na targu w Nkomero i Kigembe, a także za wielokrotne nakłanianie żołnierzy i cywilów do gwałtów. W sumie odpowiada za śmierć kilkudziesięciu tysięcy ludzi. W sumie w kwietniu 1994 roku wymordowano w sumie od 800 tys. do ponad miliona ludzi.

Wśród dziewięciu poszukiwanych sprawców znajduje się jeszcze Felicien Kabuga – szef finansowy przedsięwzięcia, Protais Mpiranya – ówczesny komendant Straży Prezydenckiej, która odegrała ogromną rolę w masakrze oraz były minister obrony, Augustin Bizimana.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Il 13.12.2015 07:49

    Zleceniodawców masakr można szukać w Chinach, w Europie, w Ameryce, etc.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.