Aresztowani za artykuł, którego nie napisali

Opublikowano: 18.01.2018 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 269

Daniel Elombah jest redaktorem strony elombah.com. Według Premium Times (nigeryjska organizacja medialna), bracia Daniel i Timothy Elombah zostali aresztowani w ich domu w Nnewi, w południowo-wschodniej Nigerii: “Daniel Elombah został aresztowany około godz. 4:30 rano w swoim domu w Nnewi w Nowy Rok, według relacji jego trzeciego brata, Paula. Powiedział, że dowiedzieli się od oficerów policji, że jego brat został zatrzymany w związku z niedawnym artykułem, który został uznany za krytyczny wobec inspektora generalnego policji Ibrahima Idrisa. Pan Elombah został początkowo zabrany do aresztu SARS w Anambra, ale później został przeniesiony do Abudży około godziny 7:00, powiedział jego brat.”

Daniel Elombah powiedział Komitetowi Ochrony Dziennikarzy, że policji chodzi o artykuł opublikowany 22 grudnia 2017 r. w gazecie “Opinia Nigerii” jako podstawę do aresztowania. Autor stwierdził, że nigeryjski inspektor policji był zamieszany w “niekończącą się serię skandali”. Tymczasem żaden z braci nie jest autorem publikacji.

W wywiadzie dla “Daily Post” inspektor generalny Ibrahim Idris zignorował bezpośrednie pytania dotyczące powodów aresztowania braci Elombah mówiąc po prostu, że “gdy popełnisz przestępstwo, jesteśmy zobowiązani do pociągnięcia cię do odpowiedzialności”.

Daniel Elombah mieszka obecnie w Wielkiej Brytanii, ale w momencie aresztowania odwiedzał swoją rodzinę w Nigerii. Jest znany z krytykowania Boko Haram i prezydenta Mohammada Bukhariego.

Nigeryjski dziennikarz Daniel Elombah i jego brat Timothy Elombah zostali aresztowani przez policję 1 stycznia 2018 roku. Nieco później, jeszcze tego samego dnia, zwolniono dziennikarza, ale wkrótce potem hospitalizowano go w Abudży. Elombah oficjalnie nie wspomniał o przyczynach hospitalizacji, ale wydaje się, że potrzebował pomocy medycznej po tym, jak “został zakuty w kajdanki jak kryminalista i przewieziony 1100 kilometrów autobusem po bardzo złej drodze do Abudży”. Według raportu w gazecie Vanguard, podczas podróży bracia Elombah byli “obrażani, policzkowani, kopani i uderzani” przez nigeryjską policję.

Policja nie wypuściła jeszcze Timothy’ego Elombaha. W dniu 2 stycznia 2018 r. Sąd w Abudży wydał nakaz przedłużenia jego tymczasowego aresztowania. “Pozwoli nam to przeprowadzić wstępne dochodzenie przed rozpoczęciem postępowania karnego” – powiedział rzecznik policji.

“Władze Nigerii muszą natychmiast uwolnić Timothy’ego Elombaha, zakończyć postępowanie sądowe,a Danielowi pozwolić wrócić do domu” – powiedział zastępca dyrektora wykonawczego Komitetu Ochrony Dziennikarzy, Robert Mahoney, w Nowym Jorku. “Policja nie musi nachodzić domu dziennikarza ani pozbawiać wolności tylko dlatego, że nie spodobało im się coś, co pojawiło się w prasie. Nie jest nawet jasne, czy aresztowany ma cokolwiek wspólnego z artykułem, który uważają za zniesławiający.”

Daniel Elombah potępił nigeryjskiego inspektora generalnego policji za naruszenie jego podstawowych praw w Najwyższym Sądzie Terytorium Federalnej Stolicy, Abudży. Żąda 2000 milionów nair (około 5,5 miliona USD) odszkodowania za nielegalne przetrzymywanie. Jednocześnie, trzech prawników w Wielkiej Brytanii złożyło petycję do brytyjskiego deputowanego, Lyna Browna, premiera, Theresy May i ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona, w sprawie bezprawnego aresztowania Daniela Elombaha.

Autorstwo: Nwachukwu Egbunike
Tłumaczenie: Patryk Zieliński
Zdjęcie: Obunike Ohaegbu (adwokat dziennikarza)
Na podstawie: PremiumTimesNG.com, CPJ.org, OpinionNigeria.com, DailyPost.ng, Elombah.com, Aledeh.com, Vanguardngr.com, PremiumTimesNG.com, Aledeh.com
Źródło: pl.GlobalVoices.org

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o