Aresztowani książęta płacą okup by odzyskać wolność

Opublikowano: 29.12.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 453

Na początku listopada w Arabii Saudyjskiej miało miejsce potężne polityczne trzęsienie ziemi. Władze rozpoczęły masowe aresztowania bogatych książąt a jeden z nich niespodziewanie zginął podczas tajemniczej katastrofy śmigłowca. Wielkie czystki polityczne nie wywołały jednak żadnego oburzenia na Zachodzie, podczas gdy aresztowania w Turcji związane z nieudanym przewrotem z 2016 roku postrzegane są jako zamach na demokrację.

Wszyscy zatrzymani książęta i biznesmeni należący do saudyjskiej rodziny królewskiej zostali zamknięci w luksusowym hotelu Ritz-Carlton w Rijadzie. Oficjalnie oskarżono ich o korupcję. To w zupełności wystarczyło, aby umocnić władzę króla i jego następcy. Jednym ruchem rząd pozbył się nawet tych najbardziej wpływowych biznesmenów – wśród nich jest między innymi Al-Walid ibn Talal, jeden z najbogatszych ludzi na świecie.

Jak dotąd nic nie wskazuje na to, że aresztowani mieli prowadzić działalność korupcyjną, a przynajmniej żadne dowody przeciwko nim nie trafiły do szerszej publiki. Około dwustu bogatych książąt, którzy zajmowali w przeszłości różne ważne stanowiska polityczne jest zmuszanych do zapłacenia okupu za swoją wolność. Rijad twierdzi, że części majątków dorobiono się nielegalnie i zatrzymani powinni teraz oddać te pieniądze rządowi. Mowa o wielkich kwotach, które zasilą słabnącą gospodarkę państwa.

Według mediów, 23 osoby zapłaciły już okup i zostały zwolnione. Wśród nich jest książę Mutaib bin Abdullah, syn byłego króla Abdullaha, który musiał wyłożyć ponad miliard dolarów. Władze domagają się, aby Al-Walid ibn Talal zapłacił aż 6 miliardów dolarów, lecz wtedy majątek saudyjskiego filantropa skurczyłby się o ponad 30% i prawdopodobnie dlatego negocjacje z nim nie przebiegają pomyślnie.

Około 180 biznesmenów i książąt wciąż przebywa w zamknięciu w hotelu Ritz-Carlton i tam zmuszani są do oddania części swoich pieniędzy. Według nieoficjalnych doniesień, władze wynajęły najemników z amerykańskiej organizacji wojskowej Blackwater, aby ci zajęli się przesłuchiwaniem i torturowaniem więźniów. Donald Trump oficjalnie poparł działania saudyjskiego rządu twierdząc, zatrzymani od wielu lat “doili” państwo, a tym samym stanął po stronie monarchii, która skonsolidowała władzę.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Middleeasteye.net
Zdjęcie: Mauroof Khaleel (CC BY-NC 2.0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.