Archeolodzy znaleźli syberyjskiego jednorożca

Opublikowano: 29.12.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 596

W ciągu wielu dziesiątków lat naukowcy uważali, że syberyjski jednorożec, dawno wymarły gatunek ssaka, bardziej podobny do nosorożca niż do konia, wymarł około 350 tysięcy lat temu. Wspaniale zachowana czaszka znaleziona w Kazachstanie kompletnie zmieniła te opinie. Okazuje się, że te niezwykłe stworzenia chodziły po ziemi jeszcze około 29 tysięcy lat temu, informuje “Science Alert”.

Prawdziwy jednorożec, Elasmotherium sibiricum, był łachmaty i ogromny jak współczesny nosorożec, ale jego potężny róg znajdował się na czole. Osiągał 2 metry wysokości i 4,5 metra długości, ważył około 4 ton. Odżywiał się głównie trawą.

Niedawno odnaleziona czaszka, która wspaniale się zachowała, została odkryta w obwodzie pawłodarskim w Kazachstanie. Badacze z Tomskiego Uniwersytetu Państwowego za pomocą metod datowania radiowęglowego określili jej wiek na około 29 tysięcy lat. Naukowcy uważają, że jednorożec, do którego należała ta czaszka, był starym samcem. Nie wiadomo, jak umarł.

Znalezisko daje podstawy do przypuszczenia, że jednorożce migrowały z północy na południe Zachodniej Syberii, gdzie przeżyły o wiele dłużej, niż dotąd uważano.

Ilustracja: Heinrich Harder (CC0)
Na podstawie: ScienceAlert.com
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.