Liczba wyświetleń: 844
W ciągu wielu dziesiątków lat naukowcy uważali, że syberyjski jednorożec, dawno wymarły gatunek ssaka, bardziej podobny do nosorożca niż do konia, wymarł około 350 tysięcy lat temu. Wspaniale zachowana czaszka znaleziona w Kazachstanie kompletnie zmieniła te opinie. Okazuje się, że te niezwykłe stworzenia chodziły po ziemi jeszcze około 29 tysięcy lat temu, informuje „Science Alert”.
Prawdziwy jednorożec, Elasmotherium sibiricum, był łachmaty i ogromny jak współczesny nosorożec, ale jego potężny róg znajdował się na czole. Osiągał 2 metry wysokości i 4,5 metra długości, ważył około 4 ton. Odżywiał się głównie trawą.
Niedawno odnaleziona czaszka, która wspaniale się zachowała, została odkryta w obwodzie pawłodarskim w Kazachstanie. Badacze z Tomskiego Uniwersytetu Państwowego za pomocą metod datowania radiowęglowego określili jej wiek na około 29 tysięcy lat. Naukowcy uważają, że jednorożec, do którego należała ta czaszka, był starym samcem. Nie wiadomo, jak umarł.
Znalezisko daje podstawy do przypuszczenia, że jednorożce migrowały z północy na południe Zachodniej Syberii, gdzie przeżyły o wiele dłużej, niż dotąd uważano.
Ilustracja: Heinrich Harder (CC0)
Na podstawie: ScienceAlert.com
Źródło: pl.SputnikNews.com