Archeolodzy w centrum miasta odkryli pozostałości osad z XI w. i XII w.

Opublikowano: 04.08.2017 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 481

Pozostałości osad, z których najstarsze pochodzą z XI, odkryli archeolodzy prowadzący wykopaliska w okolicach Nowego Targu w ścisłym centrum Wrocławia. Jednym z ciekawszych artefaktów znalezionych podczas tych wykopalisk jest fragment piaskowej rzeźby z XII w.

Badania prowadzone są na około 40-arowym kwartale pomiędzy placem Nowy Targ a ulicą Wita Stwosza. Po wyburzeniu budynku z lat 70. XX w. ma powstać tam nowa zabudowa; wcześniej jednak grunt badają archeolodzy.

Jak powiedział w czwartek PAP prof. Jerzy Piekalski, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, najstarsze fragmenty zabudowań, jakie znaleźli tam archeolodzy, pochodzą z XI w. “To protomiejska osada rzemieślniczo-targowa z XI i XII wieku. Następnie wytyczono tam w drugiej połowie XIII w. dzisiejszy pl. Nowy Targ i regularną siatkę ulic wokół niego, wówczas powstały tam działki mieszczańskie, początkowo z zabudową drewnianą, a później – od XIV w. – ceglaną” – mówił prof. Piekalski.

Archeolog dodał, że poszczególne warstwy, w tym – fundamenty domów – są dość dobrze zachowane. Archeolodzy znaleźli tam zabytki drewniane, tkaniny, kości, ceramikę i zabytki metalowe. “Datowane są one od XI w. po czasy nam współczesne” – powiedział prof. Piekalski. Naukowiec zwrócił uwagę, że w warstwie z XIV w. dość licznie występowały przęśliki (rodzaj ciężarka wykorzystywany w wrzecionach do produkcji nici z lnu czy wełny). “Występowanie tego przyrządu w tak dużej liczbie świadczy o profesji, jaką zajmowali się mieszkańcy tych domów” – powiedział profesor.

Innym interesującym znaleziskiem jest fragment rzeźby pisakowej przedstawiający głowę, najprawdopodobniej postaci religijnej. “Rzeźbę znaleźliśmy w środę w warstwie z XIV, zabytek będzie analizowany przez historyków sztuki. Wiemy, że rzeźba pochodzi z XII w., najprawdopodobniej z któregoś z kościołów” – powiedział prof. Piekalski.

Dodał, że być może rzeźba pochodzi z klasztornego kościoła Augustianów na Piasku. “Ten kościół był w XIV w. przebudowywany, ale to jedynie przypuszczenie, że rzeźba pochodzi stamtąd. Tak jak przypuszczeniem jest to, kogo przedstawia. Na pierwszy rzut oka to Chrystus, ale nie ma aureoli, więc może któryś z apostołów” – powiedział naukowiec.

Archeolodzy zakończą badania w kwartale pomiędzy pl. Nowy Targ, a ul. Wita Stwosza jesienią.

Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.