Archeolodzy natrafili na możliwe ślady po Arce Przymierza

Opublikowano: 29.01.2020 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1125

Archeolodzy twierdzą, że 3100-letnia świątynia odkryta w pobliżu Beit Szemesz może mieć powiązania z Arką Przymierza. Cokół został wykopany na pozostałościach świątyni z XII wieku p.n.e a więc w czasie, gdy Izraelici i Filistyni toczyli ze sobą zaciekłe walki.

Stanowisko archeologiczne w Tel Awiwie na obrzeżach Beit Szemesz, 20 km na zachód od Jerozolimy, zostało wykopane jeszcze w 2012 r. Pracujący w nim archeolodzy, natrafili tam niedawno na kamienny cokół, który przypomina opisywany w biblii ołtarz, na którym umieszczono Arkę Przymierza.

Cokół, został znaleziony w budynku, który jest uważany za dawną świątynię. Odkrycie jest dość ważne, ponieważ odkryta budowla powstała mniej więcej w tym samym okresie co „Wielki Kamień”, na którym, miała zostać złożona Arka Przymierza. Zgodnie z biblią, przyniesiono ją do Beit Szemesz po powrocie Filistynów, co zostąło opisane w Księdze Samuela. Nie wykluczone, że natrafiono właśnie na rzeczony “Wielki Kamień”.

Era wspomniana w biblijnej narracji była wyraźnie naznaczona wojną między Izraelitami, prowadzoną przez takie osobistości jak Samson, Debora oraz ich filistyńscy sąsiedzi. Wiadomo, że w pewnym momencie w połowie XII wieku p.n.e. świątynia została zbezczeszczona; ceramika potłuczona a na domiar złego, gdy archeolodzy odkryli szczątki zabudowy, natrafili nawet na grubą czarną warstwę, którą najpierw pomylili z popiołem, ale potem okazało się, że to zwierzęce odchody. Spekuluje się że po zajęciu tego terenu, świątynię zamieniono w stajnię.

Badacze unikają jednak bezpośredniego połączenia kamiennego cokołu z kamieniem wspomnianym w „Biblii”, wskazując, że taki wniosek byłby prawie niemożliwy do udowodnienia z archeologicznego punktu widzenia. Zwracają oni również uwagę na pewne niespójności między opowiadaniem a dowodami. Dobrym przykładem może być to, że zgodnie z „Biblią”, kamień znajduje się na polu poniżej miasta, a nie w świątyni na jego szczycie. Odnalezienie faktycznego śladu po Arce przymierza, pozostaje więc wciąż w sferze spekulacji.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: WatchJerusalem.co.il
Źródło: InneMedium.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
sga
Użytkownik
sga

arka przymierza…dajcie spokoj.
To jak suszone napletki jako relikwie :D