Archeany mogłyby przetrwać na Enceladusie?

Opublikowano: 03.03.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 0

Niemiecko-austriacki zespół naukowy poinformował na łamach “Nature Communications”, że najbliższe pozaziemskie życie może istnieć na Enceladusie, księżycu Saturna. Zdaniem uczonych mogą na nim panować idealne warunki dla archeanów (archeobakterii). Te jednokomórkowe organizmy są znajdowane w najbardziej ekstremalnych środowiskach na Ziemi. Uczeni z Austrii i Niemiec symulowali w laboratorium warunki, jakie mogą istnieć na Enceladusie i okazało się, że produkujący metan archean Methanothermococcus okinawensis świetnie sobie w tych warunkach radzi.

Na Ziemi organizm ten jest spotykany w pobliżu kominów hydrotermalnych na dnie oceanów. Zmienia on tam dwutlenek węgla i wodór w metan. Tymczasem ślady metanu wykryto w gazach wydobywających się z pęknięć na powierzchni Enceladusa. Sądzimy, że przynajmniej część z tego metanu może być produkowana przez metanogeny, napisali naukowcy.

Uczeni podkreślają, że ich badania nie przynoszą ze sobą żadnego dowodu na istnienie życia na Enceladusie. W laboratorium sprawdzano jedynie, czy metanogeny mogłyby żyć w takich warunkach, jakie na tym księżycu panują.

Już wcześniejsze badania sugerowały, że pod lodową powierzchnią Enceladusa kryje się ciekła woda. Zawiera on też metan, dwutlenek węgla i amoniak, a na jego południowym biegunie występuje aktywność hydrotermalna. To właśnie tam mogą istnieć odpowiednie warunki do podtrzymania życia.

Autorzy wspomnianej pracy uważają, że potrzebne są kolejne badania, które mogłyby wykluczyć, że metan z Enceladusa ma pochodzenie inne niż biologiczne.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Phys.Org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
maciek
Użytkownik

Na enceladusie odkryto w zimnej gąbce blisko centrum księżyca drobne pokłady wody. Enceladusianie podejrzewają że żyją tam niezliczone ilości archeobakterii które zasmradzają atmosferę księżyca przerabiając dwutlenek węgla na tlen. Jest też podejrzenie, że na 3 planecie od gwiazdy może być tego więcej. Ale nie ma funduszy na zorganizowanie jakiegoś grantu, który mógłby to udowodnić.