Arabia Saudyjska wyzbywa się obligacji USA

Opublikowano: 26.01.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 363

Z powodu coraz tańszej ropy naftowej i kosztownych wojen na Bliskim Wschodzie Arabia Saudyjska musi sprzedać amerykańskie obligacje skarbowe, których dokładna liczba nie jest znana.

Ewentualna sprzedaż przez Arabię Saudyjską obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych, aby zabezpieczyć zobowiązania budżetowe, może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla amerykańskiego rynku kredytowego, jak pisze “Bloomberg”.

“Tylko w ubiegłym roku Arabia Saudyjska wyzbyła się rezerwy walutowej w wysokości 100 miliardów dolarów, aby kompensować największy w ciągu 25 lat deficyt budżetowy. Również po raz pierwszy rozważana jest sprzedaż klejnotów koronnych przedsiębiorstwu państwowemu Saudi Aramco. Oznaki nadnapięcia budzą niepokój w związku z bardzo dużym udziałem Arabii Saudyjskiej na największym i najważniejszym na świecie rynku obligacji” – ocenia agencja.

Jak zaznacza “Bloomberg”, udział amerykańskich obligacji skarbowych, które stanowią własność Rijadu, jest prawdopodobnie największy na świecie. Nie można określić dokładnej wielkości z powodu umowy, zawartej między państwami po szoku naftowym w 1973 roku. W zamian za dostęp do rezerw naftowych królestwa i stosunki strategiczne Stany Zjednoczone zgodziły się na to, by nie ujawniać udziału Arabii Saudyjskiej, łącząc ją z 12 innymi państwami, reprezentującymi głównie OPEC.

Łączny udział tej grupy eksporterów ropy naftowej w listopadzie wynosił 289 miliardów dolarów, w tym udział Arabii Saudyjskiej uważany jest za największy. Na podstawie danych Saudyjskiej Agencji Monetarnej “Bloomberg” przypuszcza, że Rijad zamienia amerykańskie zobowiązania dłużne na krótkoterminowe aktywa, aby dotrzymać zobowiązań budżetowych i wesprzeć walutę narodową.

Petrodolarowy dostatek Arabii Saudyjskiej został poderwany, środki pieniężne są kluczowe. Coraz tańsza ropa i kosztowne wojny na Bliskim Wschodzie zmuszają królestwo do wyzbywania się amerykańskich zobowiązań dłużnych, których wielkości nikt nie zna z powodu obowiązujących umów.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MvS
Użytkownik
MvS

Bul, bul, bul… Co to? Lotniskowiec Ameryka idzie na dno.

BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

Nie sądziłem, że przyjaciele w prześcieradłach na głowie będą chcieli zrobić takie kuku swojej ukochanej Ameryce.

hashi
Użytkownik
hashi

Rosja i Chiny przewalutowały kontrakty terminowe na ropę i gaz na ruble i juany. Koniec dolara jest bliski.

piqlis
Użytkownik
piqlis

“Bezwartościowy Amerykański Papier” wkrótce osiągnie rzeczywistą cenę :D

jaro
Użytkownik
jaro

@hashi: jakieś źródło tej informacji? Nie bądź “ten co ryje”, podziel się. Też chcę poczytać.

jaro
Użytkownik
jaro

Ok. Dzięki @atos.