Arabia Saudyjska pozwala kobietom prowadzić samochód

Opublikowano: 27.09.2017 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 253

Kobiety będą mogły prowadzić samochody, oświadczył we wtorek rząd Arabii Saudyjskiej, która była jedynym krajem na świecie zabraniającym kobietom zasiadania za kierownicą samochodu.

Królewski dekret powołuje ministerialne ciało, które ma wprowadzić decyzje do czerwca 2018 roku. W Arabii Saudyjskiej nie było oficjalnego zakazu prowadzenia przez kobiet samochodów, ale rząd nie wydawał takiego zezwolenia.

Amerykański Departament Stanu określił dekret „krokiem we właściwym kierunku”, a działaczki na rzecz praw kobiet w Arabii Saudyjskiej uznały to za „wielkie zwycięstwo kobiet w królestwie”. Do tej pory kobiety siadające za kółkiem narażały się na areszt, ale mogła spotkać je też kara chłosty.

Tymczasem saudyjski rząd został zaatakowany w mediach społecznościowych za pozwolenie kobietom na udział w święcie państwowym na stadionie Króla Fahda.

Festiwal z okazji 87-ej rocznicy utworzenie Arabii Saudyjskiej uświetniły fajerwerki, pokazy świetlne i koncert na stadionie w niedzielny wieczór, ale świąteczny nastrój zepsuła obecność kobiet. Co prawda ich obecność ograniczała się do specjalnych sektorów dla rodzin, ale to nie zadowoliło bardziej konserwatywnie nastawionych obywateli.

„Patriotyzm nie oznacza grzechu Oczywiście to co się wydarzyło nie zadowoliło ani Boga ani jego proroka. Patriotyzm to nie tańce, mieszanie się płci, utrata skromności i granie muzyki. Co za dziwne czasy”, tweetował zaniepokojony Saudyjczyk. Wzywano też do powrotu policji religijnej Haia, której zakazano aresztowania obywateli po roku 2016, w ramach ograniczenia władzy kleru. Hashtag „ludzie domagają się powrotu Haia” był użyty prawie 200 tysięcy razy.

Byli jednak tacy, którzy cieszyli się atmosferą na stadionie, która przypominała podobne uroczystości za granicą.

Autorstwo: (j)
Na podstawie: Telegraph.co.uk, BBC.com
Źródło: Euroislam.pl
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MvS
Użytkownik
MvS

Dobre, dobre.
“nie było oficjalnego zakazu prowadzenia przez kobiet samochodów, ale rząd nie wydawał takiego zezwolenia”
Równie dobrze mogło być: nie było oficjalnego zakazu oddychania, ALE rząd nie wydawał takiego zezwolenia. Po rządowym oświadczeniu społeczeństwo odetchnęło z ulgą.
Co za intelektualne żłoby. Jak można stworzyć logicznie spójny system prawny, w którym coś nie jest zakazane ale nie jest dozwolone ? Ciekaw jestem, czy działaczki na rzecz praw kobiet też dostały takie zezwolenie ? Co panie zamierzają robić ? W sumie to nic… A to zezwalam. ;-)))