Arabia Saudyjska musi pożyczyć 17,5 mld dolarów na wysoki procent

Opublikowano: 22.10.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 611

Arabia Saudyjska sprzedaje na rynku międzynarodowym obligacje o wartości 17,5 mld dolarów. Jeszcze kilka lat temu miała nadwyżkę budżetową, ale spadek cen ropy naftowej od 2014 roku spowodował gigantyczne deficyty w budżecie: w tym roku deficyt wyniesie ok. 13 procent dochodu narodowego.

Dla załatania deficytów Arabia Saudyjska korzysta ze specjalnego funduszu inwestycyjnego, który zasilała z wpływów w latach wysokich cen ropy. Na funduszu tym znajdowały się walory o wartości ponad 700 mld dolarów, ale w ubiegłym i bieżącym roku zużyła już ponad 200 mld i w tym tempie wyczerpałaby je w ciągu następnych 3 lat. Dlatego wprowadziła program oszczędności budżetowych i pożycza pieniądze wypuszczając obligacje.

Najważniejsze w tym przedsięwzięciu jest bardzo wysokie oprocentowanie obligacji 30-letnich, które stanowią prawie połowę sprzedawanych. Są one oprocentowane na niemal 5% w stosunku rocznym, ich oprocentowanie jest o 2,1 punktu procentowego wyższe niż porównywalnych obligacji rządu amerykańskiego. Oznacza to, że inwestorzy uważają je za obligacje ryzykowne i aby ich przekonać do kupna rząd Arabii Saudyjskiej musi oferować wysokie odsetki. Nie wiadomo, czy inwestorzy obawiają się długoterminowego utrzymywania się niskich cen ropy czy wojny Arabii Saudyjskiej z Iranem czy przejęcia w tym kraju władzy przez dżihadystów, ale ryzyko oceniają wysoko.

Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 22.10.2016 12:41

    Życzę tym bandytom aby wyschły im wszystkie pola naraz. Tfu!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.