Akcja sprzeciwu środowiska detektorystów

Opublikowano: 31.10.2017 | Kategorie: Publikacje WM, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3

W związku z wchodzącą w życie 1 stycznia 2018 roku zmianą ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, publikuję kilka związanych z tą ustawą linków oraz “Apel do poszukiwaczy”, który jest pokłosiem akcji sprzeciwu środowiska detektorystów. Zachęcam do zapoznania się z materiałami.

Nowe prawo a poszukiwania z wykrywaczem metalu:

Apel do poszukiwaczy:

Treść Apelu: “Poszukiwacze i poszukiwaczki! Obywatele! Rodacy… “Dobra zmiana” podkuszona przez część środowiska archeologicznego wprowadziła złą zmianę. Zaostrzone wkrótce zostaną przepisy karne Was dotyczące. Wielu z Was nie zna przepisów, ale to nie zwalnia z odpowiedzialności. Niestety, już wkrótce będziecie sądzeni na podstawie niekonstytucyjnych przepisów (nie tylko więcej niż mętnej definicji zabytku, gdyż cała ustawa o ochronie zabytków to jeden wielki bubel prawny). Dlatego Fundacja Thesaurus proponuje Wam jedyne możliwe obecnie działania. Trzeba się bronić. A obrona jest możliwa jedynie, gdy zna się przyczynę choroby. W tym konkretnym przypadku trzeba poznać mechanizm stworzenia autopoprawki, która zaostrzyła przepisy. Wychodząc na przeciw przedstawiamy Wam projekt zapytania w trybie dostępu do informacji publicznej. Poznajmy autorów tych “cudownych zmian”…”

Kopiujcie i kierujcie go na adres Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: minister@mkidn.gov.pl

Oto treść zapytania: “Szanowni Państwo, Działając w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej zwracam się z wnioskiem o udzielenie informacji, kto przygotował projekt autopoprawki do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1403) przesłanej do Sejmu w dniu 6 czerwca 2017 r. przy piśmie o sygn. RM-10-23-17 (druk sejmowy nr 1403-A)? Jednocześnie wnoszę o udostępnienie: kopii dokumentów (maili) obrazujących prace rządowe nad ww. autopoprawką. W szczególności interesuje mnie, kto jest autorem zapisów karnych autopoprawki, w tym pkt 1 lit.f autopoprawki w brzmieniu: “po pkt 16 dodaje się pkt 17 i 18 w brzmieniu: „17) po art. 109b dodaje się art. 109c w brzmieniu: „Art. 109c. Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”; 18) uchyla się art. 111, art. 113–114 i art. 119.”;”? Ponadto, proszę o odpowiedź na pytanie: dlaczego tak istotna nowelizacja (dot. przepisów karnych) nie była konsultowana publicznie?”

Pisma należy podpisać imieniem i nazwiskiem oraz adresem do korespondencji / adresem zamieszkania zgodnie z “Kodeksem postępowania administracyjnego”.

Nadesłał do WolneMedia.net: sprzedajnydziad

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
radical3dom
Użytkownik
radical3dom

Kolejny dowód dla niedowiarków, że komuna nigdy nie upadła w kraju. Jeśli to wejdzie w życie, wiele zabytków sczeźnie w ziemi bo nie sądzę aby muzea zostały wyposażone w wykrywacze i zatrudnieni zostali wyspecjalizowani poszukiwacze.

kiereman
Użytkownik
kiereman

Wystarczy poszukiwać czegoś innego niż zabytki. Jak poszukuję to przecież nie wiem co znajdę.
Ale fakt przepis idiotyczny.