Liczba wyświetleń: 1235
W związku z wchodzącą w życie 1 stycznia 2018 roku zmianą ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, publikuję kilka związanych z tą ustawą linków oraz „Apel do poszukiwaczy”, który jest pokłosiem akcji sprzeciwu środowiska detektorystów. Zachęcam do zapoznania się z materiałami.
Nowe prawo a poszukiwania z wykrywaczem metalu:
Apel do poszukiwaczy:
Treść Apelu: „Poszukiwacze i poszukiwaczki! Obywatele! Rodacy… „Dobra zmiana” podkuszona przez część środowiska archeologicznego wprowadziła złą zmianę. Zaostrzone wkrótce zostaną przepisy karne Was dotyczące. Wielu z Was nie zna przepisów, ale to nie zwalnia z odpowiedzialności. Niestety, już wkrótce będziecie sądzeni na podstawie niekonstytucyjnych przepisów (nie tylko więcej niż mętnej definicji zabytku, gdyż cała ustawa o ochronie zabytków to jeden wielki bubel prawny). Dlatego Fundacja Thesaurus proponuje Wam jedyne możliwe obecnie działania. Trzeba się bronić. A obrona jest możliwa jedynie, gdy zna się przyczynę choroby. W tym konkretnym przypadku trzeba poznać mechanizm stworzenia autopoprawki, która zaostrzyła przepisy. Wychodząc na przeciw przedstawiamy Wam projekt zapytania w trybie dostępu do informacji publicznej. Poznajmy autorów tych „cudownych zmian”…”
Kopiujcie i kierujcie go na adres Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: [email protected]
Oto treść zapytania: „Szanowni Państwo, Działając w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej zwracam się z wnioskiem o udzielenie informacji, kto przygotował projekt autopoprawki do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1403) przesłanej do Sejmu w dniu 6 czerwca 2017 r. przy piśmie o sygn. RM-10-23-17 (druk sejmowy nr 1403-A)? Jednocześnie wnoszę o udostępnienie: kopii dokumentów (maili) obrazujących prace rządowe nad ww. autopoprawką. W szczególności interesuje mnie, kto jest autorem zapisów karnych autopoprawki, w tym pkt 1 lit.f autopoprawki w brzmieniu: „po pkt 16 dodaje się pkt 17 i 18 w brzmieniu: „17) po art. 109b dodaje się art. 109c w brzmieniu: „Art. 109c. Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”; 18) uchyla się art. 111, art. 113–114 i art. 119.”;”? Ponadto, proszę o odpowiedź na pytanie: dlaczego tak istotna nowelizacja (dot. przepisów karnych) nie była konsultowana publicznie?”
Pisma należy podpisać imieniem i nazwiskiem oraz adresem do korespondencji / adresem zamieszkania zgodnie z „Kodeksem postępowania administracyjnego”.
Nadesłał do WolneMedia.net: sprzedajnydziad
Kolejny dowód dla niedowiarków, że komuna nigdy nie upadła w kraju. Jeśli to wejdzie w życie, wiele zabytków sczeźnie w ziemi bo nie sądzę aby muzea zostały wyposażone w wykrywacze i zatrudnieni zostali wyspecjalizowani poszukiwacze.
Wystarczy poszukiwać czegoś innego niż zabytki. Jak poszukuję to przecież nie wiem co znajdę.
Ale fakt przepis idiotyczny.