Antypolskim Ukraińcom wstęp wzbroniony

Opublikowano: 04.11.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 749

Polska nie wpuści do kraju Ukraińców o antypolskich poglądach. Obywatele Ukrainy, którzy mają radykalnie antypolskie poglądy, nie będą mogli wjechać na terytorium Polski, poinformował w czwartek minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski w porannym programie TVP1.

Według ministra Polska i Ukraina „mają inną koncepcję pojednania”. „My mamy świadomość, jak ważna jest dla nas Ukraina ze względów geopolitycznych (…), ale Ukraińcy, wiedząc o tym znaczeniu swojego państwa dla naszego bezpieczeństwa, uważają, że w takim razie kwestie, jakie nas dzielą, szczególnie historyczne, powinny zejść na drugi, trzeci plan” — powiedział Waszczykowski.

“W tej chwili uruchamiamy procedury, które nie dopuszczą ludzi, którzy mają skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski. Ludzie, którzy ostentacyjnie zakładają mundury SS Galizien, do Polski nie wjadą” — oświadczył szef MSZ, dodając, że podobne podejście może dotyczyć również tych, którzy stwarzają przeszkody administracyjne w prowadzeniu na ukraińskim terytorium prac ekshumacyjnych w poszukiwaniu polskich pochówków.

Odpowiadając na pytanie, czy prezydent Polski w obecnej sytuacji powinien odwiedzić Ukrainę, minister spraw zagranicznych zaznaczył, że jeszcze pomyśli, „czy rekomendować polskiemu prezydentowi wizytę na Ukrainie w tej chwili”. W najbliższym czasie Waszczykowski ma zamiar odwiedzić Lwów podczas podróży roboczej, w trakcie której zostanie podjęta decyzja o wizycie głowy polskiego państwa na Ukrainie.

Dyrektor ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wiatrowycz skrytykował oświadczenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego na temat zakazu wjazdu na teren Polski Ukraińców zajmujących antypolskie stanowisko. „Być może pan minister naoglądał się rosyjskiej telewizji i wyobraża sobie, że po Kijowie chodzą ludzie w mundurach SS” — powiedział Wiatrowycz na antenie stacji „112″. Dyrektor ukraińskiego IPN zarzucił też Polsce „rozdmuchiwanie” problemów i demonizację Ukraińców.

“To niewiarygodne oświadczenie — uznawać za „persona non grata” wszystkich funkcjonariuszy, którzy domagają się respektowania obowiązującego na Ukrainie ustawodawstwa. To zupełnie niesłychane podejście do polityki międzynarodowej” — podkreślił Wiatrowycz.

Wiatrowycz zarzucił też Polsce imperialne zapędy. “Przypomina mi to naszego wschodniego sąsiada, który postrzega siebie jako „Trzeci Rzym”. Obawiam się, że już dziś są w Polsce politycy, którzy postrzegają siebie jako „Czwarty Rzym”, i oczywiście mowa o pewnych imperialnych zapędach” — powiedział ukraiński historyk.

Dyrektor IPN powiedział, że podczas gdy na terytorium Polski znajduje się około 40-50 ukraińskich pomników niewłaściwych z punktu widzenia polskiego ustawodawstwa, na Ukrainie ponad 150 polskich pomników ma nieuregulowany status prawny. Kiedy Ukraina zaoferowała wzajemne zalegalizowanie wszystkich pomników, Polska to odrzuciła. I teraz Polska nie przestaje samowolnie stawiać na Ukrainie swoich pomników.

Według jego słów na terytorium Polski w ciągu ostatnich trzech lat 14 razy doszło do profanacji krzyży na ukraińskich mogiłach. „A na ukraińskim terytorium były cztery przypadki sprofanowania polskich pomników, i wszystkie te pomniki zostały odbudowane. Polskie władze nie odbudowały żadnego ukraińskiego pomnika. Jeśli mówić o barbarzyństwie — oczywiście tak należy nazwać zachowanie wobec ukraińskich pomników na terytorium Polski” — powiedział Wiatrowycz.

Dyrektor ukraińskiego IPN oświadczył także, że to właśnie brak reakcji ze strony polskich władz na akty wandalizmu wobec ukraińskich pomników zmusił Ukrainę do wstrzymania procesu legalizacji polskich pomników i wydawania pozwoleń na poszukiwanie polskich mogił na ukraińskim terytorium. „Spodziewaliśmy się, że po takiej decyzji polska strona wyrazi wolę rozwiązania tego problemu. Uważamy, że rozwiązanie znaleźć można z łatwością. Zamiast tego widzimy chęć rozdmuchania problemu, niechęć do rozmów, chęć powołania jakichś nowych struktur” — zauważył Wiatrowycz.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.