Antypolonizm w Izraelu ma się dobrze?

Opublikowano: 21.08.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1754

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński oświadczył, że Polska jest gotowa do dialogu z Izraelem, ale do tego potrzebna jest zmiana politycznej decyzji Tel Awiwu o zepsuciu stosunków z Warszawą.

W rozmowie ze stacją wPolsce.pl wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński skomentował niedawne załamanie w stosunkach Polski i Izraela, które nastąpiło po podpisaniu przez prezydenta Dudę nowelizacji kpa. Nowe przepisy zakładają, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie jej zakwestionowanie. W ocenie Izraela i USA uniemożliwi to dochodzenie praw przez spadkobierców żydowskich nieruchomości w Polsce, ubiegających się o zwrot utraconych w czasie wojny i po jej zakończeniu majątków. Polska odrzuca taką argumentację.

Jak podkreślił wiceminister Jabłoński, po podpisaniu nowelizacji przez prezydenta Dudę, Izrael obniżył rangę reprezentacji dyplomatycznej, ale stosunki dwustronne nie zostały zerwane.

„My zresztą nigdy tego nie chcieliśmy i cały czas podkreślamy, że jesteśmy gotowi do tego, żeby z Izraelem w sposób cywilizowany, spokojny, bez stawiania fałszywych oskarżeń, bez takich haniebnych zarzutów opartych o resentymenty narodowościowe czy wręcz ksenofobiczne – bo takie niestety są motywacje części polityków izraelskich – żeby w ten sposób rozmawiać. Jesteśmy gotowi, natomiast do tego niezbędna jest zmiana decyzji politycznej, która najwyraźniej została podjęta w Izraelu, żeby z Polską stosunki zepsuć” – powiedział wiceszef MSZ.

Jak dodał Jabłoński, w jego ocenie stosunek do Polski w Izraelu jest bardzo negatywny.

„To wynika z wielu czynników, np. z dużej emigracji z krajów byłego Związku Radzieckiego. Generalnie, tak jak w Polsce antysemityzm w głównym nurcie politycznym jest na jakimś absolutnym marginesie, jeśli ktoś treści antysemickie wygłasza, jest wyrzucany poza nawias debaty. W Izraelu z antypolonizmem tak niestety nie jest” – powiedział wiceminister Jabłoński.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. hanz3335 22.08.2021 08:33

    Może czas to zmienić rozpocząć codzienne audycje na temat zbrodni żydowskich na Palestyńczykach czy zbrodni na Polakach podczas II wojny światowej i po. Oni mogą czemu my nie.

  2. rici 22.08.2021 10:18

    Wystarczy opisac zbrodnie na Polakach dokonanych przez tak zwana “czerwona milicje” na poczatku II wojny swiatowej na terenach obecnej Bialorusi i Ukrainy, gdzie 90 % czlonkow tych oddzialow to byli eskimosi. Zginelo z ich rak kilkadziesiat tys. Polakow glownie inteligencji i zolnierzy. Niektorzy szacuja ze okolo 200 tys. Ale to jest temat tabu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.