Antoni Patek – zegarmistrz królów

Opublikowano: 12.09.2023 | Kategorie: Audycje

Liczba wyświetleń: 488

Antoni Norbert Patek to pionier przemysłowej produkcji zegarków, założyciel i twórca jednej z najbardziej znanych i luksusowych marek – działającej nieprzerwanie od prawie dwustu lat w Genewie manufaktury Patek Philippe. Urodził się na początku XIX w. w Piasach Szlacheckich koło Krasnegostawu. Został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari za udział w powstaniu listopadowym. Był działaczem politycznym Wielkiej Emigracji i jednym z najbardziej utalentowanych przedsiębiorców w historii Polski. Jego zegarki nosili możni ówczesnego świata, m.in. Królowa Wiktoria czy papież Pius IX, a Patka nazywano księciem zegarków. Wyroby marki do dziś uchodzą za najbardziej ekskluzywne. Jednak firma nie ma już kapitału polskiego, a dziedzictwo i sylwetka wybitnego Polaka zostały nieco zapomniane. Mimo to są osoby, które starają się przywracać pamięć o Antonim Patku i jego dokonaniach. W reportażu wypowiadają się: Beniamin Czapla, autor biografii Antoniego Patka i warszawski zegarmistrz Marek Biń.

Źródło: Radio Lublin


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.