Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

Opublikowano: 13.07.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 526

Wybory prezydenckie 2020 wygrał Andrzej Duda, jednak wciąż brakuje kompletu protokołów z obwodowych komisji wyborczych. Państwowa Komisja Wyborcza wciąż nie podała oficjalnych wyników wyborów.

Na dzisiejszej konferencji prasowej PKW podała jedynie nieoficjalne wyników wyborów prezydenckich w Polsce na podstawie protokołów z ponad 99 procent komisji (dane z 27188 na 27231 obwodów głosowania – 99,84%). Urzędujący prezydent Andrzej Duda zdobył 51,21 procent głosów (10 mln 413 tys. 94 głosy), a Rafał Trzaskowski kandydat KO uzyskał 48,79 procent głosów (9 mln 921 tys. 219 głosów). Wciąż brakuje protokołów z kilku komisji i z tego powodu oficjalny wynik wyborów nie może zostać ogłoszony.

Jak mówił szef PKW sędzia Sylwester Marciniak nadal brakuje danych z dziewięciu komisji – „są to wszystko protokoły zagraniczne” – jeden z Brukseli, sześć z Londynu i dwa z Manchesteru. „Trudno powiedzieć o której godzinie te protokoły zostaną wprowadzone, bo prace w tych komisjach jeszcze trwają. Nie sądzę, żeby do jutra jakiejkolwiek z tych dziewięciu komisji nie udało się przekazać protokołu z ustalenia wyników” – komentował Marciniak.

Czy głosy wyborców z Londynu, Manchesteru i Brukseli mogą zmienić wynik wyborów? „Biorąc nawet stosunkowo dużą ilość wyborców, którzy w Wielkiej Brytanii i w Brukseli mogli tylko głosować wyłącznie korespondencyjnie, to niewątpliwie ta ilość wyborców nie wpłynie na zmianę w sposób znaczący wyników” – komentował stojący na czele PKW sędzia. „Nawet jak w Manchesterze bodajże były w jednej komisji 22 tysiące [wyborców – red], w drugiej podobna liczba, w Londynie również, to nie są takie liczby, które by spowodowały zmianę wyniku i ustalenia większości głosów” – podsumowywał. Zaznaczmy, że przeciętnie „polskie” obwody wyborcze liczą zwykle po 2000 osób.

Zaznaczmy, że w Wielkiej Brytanii zainteresowanie wyborami prezydenckimi 2020 było rekordowe. Chętnych do oddania głosu na Dudę lub Trzaskowskiego było 183 tys. obywateli polskich. To jedna trzecia z wszystkich naszych rodaków, którzy zarejestrowali się za granicą.

Zgodnie z najnowszymi danymi frekwencja wyniosła 68,12 procent. „Ta frekwencja, mimo pandemii, mimo okresu wakacyjnego, jest znacznie wyższa, niż w pierwszej turze. Jest to rekord, można powiedzieć, wyborów prezydenckich w XXI wieku i prawie sięga rekordowego wyniku wyborów prezydenckich w 1995 roku” – zwracał uwagę Sylwester Marciniak.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 1,80 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o