Andrzej Duda rozpoczął drugą kadencję prezydencką

Opublikowano: 06.08.2020 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 157

Andrzej Duda złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę, rozpoczynając tym samym drugą kadencję prezydencką. Podczas uroczystości w Sejmie z powodu epidemii koronawirusa obowiązywały specjalne środki bezpieczeństwa.

W sali plenarnej Sejmu o godz. 10:00 rozpoczęło się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, przed którym Andrzej Duda złożył przysięgę i wygłosił inaugurujące jego drugą kadencję orędzie.

Andrzej Duda powtarzał kolejne słowa przysięgo za marszałek Sejmu Elżbietą Witek. „Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem” – oświadczył Duda, dodając na końcu przysięgi „Tak mi dopomóż Bóg”.

Po złożeniu przysięgi prezydent wygłosił orędzie. „Wszelka władza społeczności ludzkiej bierze się z woli narodu. Naród wyraził swoją wolę w wyborach. To Polacy zdecydowali, kto ma być głową w ich państwie” – rozpoczął prezydent. „W wyborach wzięło udział ponad 20 milionów wyborców. To wielkie zwycięstwo polskiej demokracji. Na mnie zagłosowało blisko 10.5 mln ludzi. To dla mnie wielkie zobowiązanie. Wyborcy udzielili mi silnego demokratycznego mandatu na kolejną kadencję. Chciałbym podziękować wszystkim Polakom i Polkom, którzy wzięli udział w wyborach” – mówił Andrzej Duda.

„To były trudne wybory. Pandemia, zmiana kandydatów oraz zmiana terminu. Najważniejsze, że udało się je przeprowadzić w sposób demokratyczny i wszyscy mogli oddać swój głos. Wybory odbyły się według najwyższych światowych standardów, dziękuję PKW. Demokracja w Polsce jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. To jest ogromna siła. Dlatego zaprosiłem moich kontrkandydatów na dzisiejszą uroczystość. Dziękuję im z całego serca – powiedział prezydent. „Przez najbliższe pięć lat będę realizował swój program polskich spraw. Tak rozumiem sens sprawowania tego urzędu. Sprawy kluczowe to rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność. Te pięć spraw nie wykluczają się, ale się uzupełniają” – zapowiedział Andrzej Duda.

Prezydent mówił także o działaniach, zmierzających do wzmocnienia NATO, o „przywróceniu pełnej suwerenności Ukrainie”, a także o „dobrej współpracy pomiędzy Bałtykiem, morzem Czarnym i morzem Adriatyckim”.

Swoje orędzie Andrzej Duda zakończył słowami: „Wierzę w Polskę. Naszą mądrość oraz pracowitość. Wierzę też w Boga. Ale wiem, że nie każdy musi wierzyć, by docenić fundamentalne wartości, z których wywodzi się Polska. Boże, błogosław Polskę”.

W zaprzysiężeniu prezydenta w Sejmie uczestniczyła niewielka delegacja posłów Koalicji Obywatelskiej. Posłanki Lewicy założyli na inaugurację maseczki w barwach tęczowej flagi, demonstrując tym swoje poparcie dla społeczności LGBT. W rękach posłanki trzymały egzemplarze Konstytucji, miały na sobie także sukienki w kolorach tęczy.

​Po zakończeniu inauguracji posłanka Lewicy Wanda Nowicka podeszła do prezydenta i wręczyła mu list. „To pismo Lewicy w obronie aktywistek represjonowanych przez policję z prośbą o interwencję w tej sprawie” – powiedziała posłanka w rozmowie z PolsatNews.pl.Chodzi o aktywistki, które były zaangażowane w umieszczenie tęczowych flag na warszawskich pomnikach. W związku z tymi incydentami dwie aktywistki zostały zatrzymane przez policję. „Nie może być tak, by uznać tęczową flagę za coś, co obraża, żeby represjonować jakąś grupę społeczną, która czuje się dyskryminowana” – powiedziała posłanka Wanda Nowicka.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
lcoyote
Użytkownik