Andrzej Duda ogłosił, że Polska wycofuje wojska z Afganistanu

Opublikowano: 25.06.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 795

Wieloletnia wojna w Afganistanie ostatecznie dobiega końca. Wojska NATO już wkrótce opuszczą ten kraj. Pod koniec czerwca, Polska już oficjalnie zakończy swój udział w tym konflikcie zbrojnym.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił na Twitterze, że Polska nie będzie już przedłużać misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Z końcem czerwca nasz kraj oficjalnie zakończy swój udział w największej operacji NATO w historii, a pierwsi polscy żołnierze już wracają do kraju.

Przypomnijmy, że wojna w Afganistanie trwa od 20 lat. Wszystko zaczęło się od tajemniczego zamachu na WTC z 11 września 2001 r. Inwazja na Afganistan rozpoczęła się 7 października w ramach operacji Enduring Freedom i doprowadziła do obalenia rządu talibów. Następnie wojska Stanów Zjednoczonych i innych państw NATO okupowały Afganistan przez długie lata.

Tymczasem polska misja w Afganistanie trwa od 2008 r. W latach 2010-2011 stacjonowało tam 3 tys. polskich żołnierzy. Aktualnie przebywa tam ok. 400 żołnierzy. Podczas naszej misji w Afganistanie zginęło 44 polskich żołnierzy.

Polska uzgodniła decyzję o wycofaniu wojsk z pozostałymi państwami NATO. Warto dodać, że Stany Zjednoczone jeszcze za czasów Donalda Trumpa chciały wyjść z Afganistanu już 1 maja 2021 r. Jednak nowa administracja USA zadecydowała, że amerykańscy żołnierze opuszczą Afganistan 11 września, czyli w 20. rocznicę zamachu na WTC.

Eksperci przypominają, że trwająca od 20 lat wojna w Afganistanie nie przyniosła zamierzonych efektów – Talibowie wciąż pozostają znaczącą siłą w tym kraju. W wieloletnim konflikcie zbrojnym zginęło ponad 2 tys. amerykańskich żołnierzy. Z raportu “Koszty wojny”, który opracowali badacze z Uniwersytetu Browna, wynika, że wojna kosztowała Amerykanów 2,26 biliona dolarów. Kwota ta nie uwzględnia dodatkowych kosztów, w tym dożywotnich rent dla weteranów wojennych.

Autorstwo: John Moll
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o