Andrzej Duda nie jedzie na uroczystości do Jerozolimy

Opublikowano: 08.01.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2004

Andrzej Duda po zakończeniu konsultacji w ramach Rady Gabinetowej ogłosił, że nie jedzie do Jerozolimy na Piąte Światowe Forum Pamięci o Holokauście, które odbędzie się 23 stycznia w Jerozolimie. Zaproszono na nie około 30 przywódców krajów świata.

Zakończyła się Rada Gabinetowa, w trakcie której omówiono trzy istotne dla polskiej polityki zagadnienia: eskalacja sytuacji na Bliskim Wschodzie, ostatnie wypowiedzi prezydenta Władimira Putina na temat II wojny światowej oraz uroczystości w związku z 75. rocznicą wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, które 23 stycznia odbędą się w Jerozolimie.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że podczas uroczystości są przewidziane wystąpienia zagranicznych liderów, w tym Władimira Putina. Jak przypomniał prezydent 23 stycznia odbywają się w Jerozolimie uroczystości organizowane przez prywatną fundację w ramach Światowego Forum Pamięci o Holokauście. „Otrzymałem zaproszenie jako prezydent RP na uroczystości w Jerozolimie, ale z zaproszenia jednoznacznie wynikało, że nie przewiduje się tam wystąpienia prezydenta Polski” – powiedział Duda.

Dodał, że zwrócono się w tej sprawie do strony izraelskiej drogami dyplomatycznymi, żeby prezydent mógł się wypowiedzieć podczas uroczystości. Niestety mimo wielokrotnych prób nie spotkało się to z pozytywną odpowiedzią ze strony organizatorów uroczystości – podkreślił prezydent.

Prezydent podkreślił, że brak możliwości wystąpienia i uniemożliwienie zabrania głosu prezydentowi państwa, z którego 3 mln polskich Żydów było ofiarami Holocaustu (…) zaważyło na rezygnacji z wyjazdu. „Brak wystąpienia to godzenie w interesy Polski i Polaków oraz pamięć osób, które ratowały Żydów. Jest to zakłamywanie prawdy historycznej. Nie widzę powodu, dla którego miałby wystąpić prezydent Niemiec, Rosji, Francji w takim miejscu, z takiej okazji (…), a nie mógłby się wypowiedzieć prezydent Polski” – oświadczył Duda, dodając, że jest to ważne zwłaszcza „w sytuacji, kiedy z ust prezydent Rosji padają oskarżenia sprzeczne z prawdą historyczną, i które służą próbie poniżenia Polski i zakłamania historii II wojny światowej”. Dodał, że narusza to interesy Polski, dlatego ta kwestia została podjęta podczas Rady Gabinetowej.

Prezydent zdecydowanie podkreślił, że stanowisko Polski było jednoznaczne – albo Polska będzie mogła zabrać głos albo prezydent RP nie powinien brać udziału w tym wydarzeniu. „Jako prezydent Polski nie będę brał udziału w wydarzeniu, które będzie miało miejsce 23 stycznia w Jerozolimie” – powiedział Duda.

Tuż przed rozpoczęciem konsultacji za zamkniętymi drzwiami prezydent odniósł się do medialnych doniesień w sprawie jego wyjazdu na obchody do Izraela. Jak wyjaśnił organizatorem uroczystości jest prywatna fundacja, która od kilku lat je organizuje i zaprosiła na obchody do Jerozolimy przywódców świata. Duda również otrzymał zaproszenie, niestety jak powiedział z zaproszenia wynikało, że nie zostało przewidziane jego wystąpienie, a jednocześnie stanowisko Polski.

„Zwróciliśmy się do strony izraelskiej, żeby udzielono głosu prezydentowi Polski – oświadczył Duda, mówiąc, że głos mają zabrać prezydenci Niemiec, Izraela, Francji oraz Rosji. Dlatego jak powiedział fundamentalne jest, żeby prezydent RP, kraju, którego najwięcej obywateli zginęło w Holocauście, mógł zabrać głos. To naturalne i uzasadnione” – podkreślił Duda. Według niego jest to czymś uzasadnionym ze względów natury historycznej i znaczenia Polski jako państwa, które jako pierwsze zostało napadnięte. „Uważam, że zabranie głosu z punktu widzenia prawdy historycznej jest czymś naturalnym i (…) koniecznym” – podkreślił Duda przed rozpoczęciem konsultacji.

Redaktor Forum Żydów Polskich Paweł Jędrzejewski krytycznie odniósł się do nieobecności prezydenta Polski Andrzeja Dudy na uroczystościach w Jerozolimie i jej powodu. „Wszystko wskazuje na to, że w Jerozolimie będą przemawiać reprezentanci państw, które podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow (Niemcy, Rosja), główni sprawcy Zagłady (Niemcy) i ci, którzy ochoczo wydali Żydów Niemcom na zagazowanie w Auschwitz (Francja)” – skonstatował ostatnie nowiny redaktor Forum Żydów Polskich Paweł Jędrzejewski, dodając, że organizatorzy wydarzenia nie dopuszczają do głosu delegacji państwa, które podczas wojny „zaalarmowało świat w sprawie masowej eksterminacji Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce”.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 8, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dawid
Użytkownik
Dawid

Dawno nikt tak nie pomiatał partią rządzącą w Polsce i najlepsze jest to, że oni dalej dają sobą tak pomiatać. PIS wstyd!

net
Użytkownik
net

@Dawid
Nie kumam. Gdyby pojechał, byłoby źle, nie jedzie, też źle. Co do pomiatania, to za poprzednich rządów nie było lepiej, tylko, że to Radzio robił loda Amerykanom, lewica Rosjanom, a Donek Niemcom. Chcemy coś znaczyć, ale miną lata (jeśli w ogóle) zanim przebijemy mur. Z samego machania szabelką nic nie wyjdzie. Musimy być sili, szczególnie gospodarczo, a nie Bangladeszem europy.

Cosmo
Użytkownik

W tym kraju nic się nie zmieni na lepsze tak długo, jak Polak Polakowi będzie pluć w twarz.

Foxi
Użytkownik
Foxi

Ciekawe który kahał na takie działania zezwolił.

kufel10
Użytkownik
kufel10

Zrobił dobry krok, szkoda ze nie uda mu się wykonac kolejnych. Przecież za chwilę dostaniemy w czapę, bo czosnkowym sie nie podskakuje. To chyba jakieś sianie zamętu, a w tle wydarzy się coś ważniejszego.

Barney
Użytkownik
Barney

PL: “ale, że jakie roszczenia bezspadkowe? od nas? Planowaliśmy w tej sprawie wypowiedzieć się 23 stycznia 2020 w Palestynie a teraz to… ניטאָ !! (ładnie zapisuje się w idisz słowo “przepadło”).

Ciekawy jestem jakiego ma haka onz na PL skoro u trampka “na stojaka” a na jakimś prywatnym zlocie czcicieli Baala “na niemowę”.

Poza tym, dzielić się z krajem okupowanym… bez sensu!

robi1906
Użytkownik

Tak to się zawsze kończy, jak pętaki podskakują silniejszym.
żydom bardziej zależy na podlizywaniu się Putinowi i to na szczęście dla nas,
bo nie mogą nas dalej tumanić jacy to “Oni” poważani są, jak to świat stoi za Polską murem w konflikcie z Rosją.

Bardzo dobrze się stało że sam się przyznał jęcząc, że nie dadzą mu nic powiedzieć, żałosny kelner, ale zakładam, że zadnego rozumu mu to nie doda.

Barney
Użytkownik
Barney

@robi1906

pozwól, że podłączę się pod twoją wypowiedź:

mówiąc inaczej, nie chcą PL do biznesu.. wiadomo, że do okradania, podziału łupów, czy jak to nazwać. A to znaczyć może, że jesteśmy w grupie krajów okradanych a nie okradających. Tak rozumiałbym politykę zawierania sojuszów.

Widocznie jesteśmy , jako naród, niedostatecznie bezwzględni i mało giętcy moralnie ;)
albo… taki jest plan €lit (niezależnie od tego, co dana grupa prezentuje).

Barney
Użytkownik
Barney

@Dawid
Dawno nikt tak nie pomiatał partią rządzącą w Polsce i najlepsze jest to, że oni dalej dają sobą tak pomiatać. PIS wstyd!

Dlatego robią sondaż poparcia dla rządu. Takie coś ala referencje reprezentacyjne.
Policzyłem na szybko, ile ludzi w PL zagłosowało na pis. Wyszło tego około 15mln, czyli połowa z połowy biorącej udział w głosowaniu. 1/4. Ćwiartka…

I tutaj żarcik mały: jak to klasyk mawiał: “ćwiartka?! Panie! A kto się ćwiartką upije!?”.
Jak widać 15mln luda dało się upić 1/4L. Klasyk się myli…

Smutny niestety i znany jest fakt, że bez względu na to, kto wygra, to i tak rządzą ci sami. Tzn. ten sam kierunek decyzji leci. Droga dojścia do stanowisk decyzyjnych, tak kształtuje umysłowość pacjenta, aby chętnie i z poczuciem słuszności wsłuchiwał się w podszepty i sugestie. Oczywiście, po takiej lekcji, wiedząc już kogo słuchać a kogo nie… i nie ma wstydu, bo jest poczucie słuszności.

Dlatego pis nie ma podstaw do wstydzenia się. Ordung ist ordung.

kufel10
Użytkownik
kufel10

@ Barney

“Smutny niestety i znany jest fakt, że bez względu na to, kto wygra, to i tak rządzą ci sami.”

Zgadzam się z Tobą. Jest taki fajny temat na innym forum – kto rządzi tymi, który nami rządzą ;)

A Twoim zdaniem, to czosnki, kowboje, dzikusy z sybiru? Jednoznacznie da się to już określić?

Barney
Użytkownik
Barney

@ kufel10
“Smutny niestety i znany jest fakt, że bez względu na to, kto wygra, to i tak rządzą ci sami.”
Zgadzam się z Tobą. Jest taki fajny temat na innym forum – kto rządzi tymi, który nami rządzą ;)
A Twoim zdaniem, to czosnki, kowboje, dzikusy z sybiru? Jednoznacznie da się to już określić?

Pomysłów jest kilka krążących. Co jeden to bardziej niezwykły. Nie mam stanowiska.

@ “czosnki, kowboje, dzikusy z sybiru?”, he he, pewnie wszyscy wymienieni wspólnie. Na ten przykład: chyba znanym jest fakt, że Putin należy do city of londyn?

W podtekście tych wszystkim rozmów o polityce i tym wciąganiu w nią ludzi, często (moja opinia) jest chęć poznania dla zwalczenia.
A tu się walczyć z tym nie da. To daje im naszą atencję. Czyli energię.

Tylko odejście i tworzenie własnych wzorców ma sens.
Owca tego nie zakuma, dlatego tępi się wilki.

Swoją drogą: “dla poznania”. Poznane nie jest groźne. A jak to się ma do rządzenia za pomocą strachu? :)