Andrzej Duda chce drugiego referendum

Opublikowano: 21.08.2015 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 870

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Senatu z wnioskiem o rozpisanie kolejnego referendum. Chce aby odbyło się w dniu wyborów parlamentarnych czyli 25 października. Jednocześnie ogłosił, że nie odwoła referendum zarządzonego na 6 września.

W orędziu Andrzej Duda zaznaczył, że chce, by Polacy odpowiedzieli na trzy pytania – dotyczące wieku emerytalnego, posyłania 6-latków do szkół oraz ochrony Lasów Państwowych przed prywatyzacją. To pod tymi inicjatywami obywatelskimi podpisało się łącznie 6 milionów Polaków.

W sprawie Lasów Państwowych trwa przepychanka pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a Platformą Obywatelską. PiS zarzuca PO, że chce sprywatyzować Lasy Państwowe. Ewa Kopacz tłumaczy, że Lasy Państwowe nie będą ani prywatyzowane, ani restrukturyzowane. – W pierwszym akapicie napiszemy to, co proponowaliśmy wcześniej zapisać w konstytucji – i na to nie było zgody naszych oponentów politycznych – bo to właśnie PiS głosowało wtedy przeciwko temu zapisowi – poinformowała na konferencji prasowej w Skierdach.

– Zasady nabywania uprawnień emerytalnych są jedną z kluczowych kwestii społecznych, dlatego należy umożliwić obywatelom wypowiedzenie się również w tej, tak ważnej dla nas wszystkich sprawy – tłumaczył włączenie kwestii wieku emerytalnego do referendum Andrzej Duda.

NSZZ „Solidarność” i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych trzy lata temu zbierały podpisy aby odbyło się referendum w sprawie utrzymania wieku emerytalnego. Związki złożyły dwa miliony podpisów pod wnioskiem, jednak Sejm wniosku nie poparł.

– Obowiązek posyłania do szkoły sześciolatków wywołał w społeczeństwie liczne kontrowersje. Zmiany w systemie oświaty winny być wprowadzane z poszanowaniem środowisk związanych ze szkołą – nauczycieli i specjalistów, ale także rodziców, którzy najlepiej znają indywidualne potrzeby i możliwości swoich dzieci – powiedział w sprawie trzeciej kwestii, która miałaby być poruszona w referendum prezydent.

Aby referendum się odbyło, potrzebna jest zgoda Senatu, w którym większość ma Platforma.

Duda odniósł się do referendum rozpisanego przez Bronisława Komorowskiego. – Zdecydowałem uszanować wolę mojego poprzednika, popartą decyzją Senatu, poprzednio już wyrażoną, i nie odwoływać referendum zarządzonego na dzień 6 września. Nie ingerować w tamtą decyzję – tłumaczył Duda.

Autorstwo: MZ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. luzak1977 21.08.2015 16:35

    Niezłe – jaja z naroda.

  2. Youpidou 22.08.2015 09:15

    @Fenix

    To nie obywatele stworzyli te pytania (aż 3?!) tylko politykierzy. Poza tym pytania w referendum są źle sformułowane, jak np.
    “czy jesteś za obniżeniem wieku emerytalnego” – większość zagłosowałaby na tak. Następnie politycy obniżą wiek o 1 rok. Taka demokracja w Polsce będzie z tych pseudo referendum.

  3. lboo 22.08.2015 10:29

    Przestraszyli się niskiej frekwencji więc wymyślili referendum, którego wyniki i tak nie będą wiążące.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.