Aresztowano analityka, który przyczynił się do powstania dossier Steele’a

Opublikowano: 05.11.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1362

Pochodzący z Federacji Rosyjskiej analityk Igor Danczenko, który brał udział w śledztwie w sprawie rzekomych powiązań byłego prezydenta USA Donalda Trumpa z Rosją, został aresztowany w Stanach Zjednoczonych – donosi „New York Times”.

Wcześniej informowano, że podczas kampanii wyborczej Trumpa wiosną 2016 roku, za namową byłego oficera brytyjskiego wywiadu Christophera Steele’a, Igor Danczenko brał udział w tworzeniu tzw. Steele Dossier – raportu zawierającego dowody na rzekome kontakty członków sztabu wyborczego Trumpa z Federacją Rosyjską.

Jak podaje „NYT”, powołując się na swoje źródła, rosyjski analityk dossier Steele’a został aresztowany w czwartek w ramach śledztwa prowadzonego przez Johna A. Durhama, wyznaczonego przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa do zbadania okoliczności rozpoczęcia inwigilacji jego sztabu wyborczego przez służby wywiadowcze. Publikacja nie podaje powodów aresztowania.

Rzecznik prokuratury specjalnej nie skomentował jeszcze informacji podanych przez „The New York Times”. Z kolei „The Washington Post” informuje, że oskarżenia pod adresem Danczenki mogą zostać przedstawione już w czwartek.

Dossier Steele, które jest kompilacją zarzutów i twierdzeń, że podczas kampanii wyborczej Trumpa jego sztab współpracował z rosyjskim rządem w celu odniesienia zwycięstwa w wyborach w 2016 roku, zostało zdyskredytowane przez amerykańskich śledczych jako niewiarygodne i oparte w dużej mierze na anonimowych źródłach.

Ponadto raport specjalnego doradcy Roberta Muellera, który został wyznaczony do zbadania zarzutów „zmowy Trumpa z Rosją”, nie zawiera dowodów na jakikolwiek spisek między Trumpem a Kremlem.

Sam Donald Trump nazwał te zarzuty „polowaniem na czarownice” i „rosyjskim oszustwem”. Wyznaczył Durhama do zbadania sposobu, w jaki FBI badało twierdzenia o „zmowie”.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.