Amonity na Marsie?

Opublikowano: 31.12.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2905

Na jednym ze zdjęć wykonanych w 2014 roku przez łazik marsjański Curiosity zauważono coś co może zostać uznane za dowód na to, że przynajmniej kiedyś, na Marsie istniało życie. Chodzi o strukturę do złudzenia przypominającą wymarłe już na Ziemi głowonogi – tak zwane amonity.

Czy to dowód na istnienie na Marsie w przeszłości amonitów?

Skamieniała struktura zauważona na jednym z marsjańskich zdjęć wygląda bardzo podobnie jak skorupa ślimaka. Gdyby nie to, że są to zdjęcia z innej planety można by było uznać, że zdjęcie wykonano gdzieś na Ziemi. Takie skamieniałe amonity są często odnajdywane i na bazie ich wstępowania często określa się w przybliżeniu wiek skał osadowych.

Największe znane ziemskie amonity miału muszle o średnicy nawet dwóch metrów. Żywiły się wszelkimi powolnymi bezkręgowcami i innymi amonitami. W Polsce są najczęściej spotykane w Górach Świętokrzyskich, w Tatrach i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Po lewej: szczątki amonitów znajdowane na Ziemi. Po prawej: zdjęcie skał z Marsa.

Dzisiaj wiemy już, że na Marsie również istniały kiedyś oceany, o czym świadczą liczne dowody. A skoro tak, to być może nie były zupełnie jałowe. Jeśli jednak istniało tyam życie, wyginęło na długo przed tym, gdy na Ziemi dopiero zaczynały królować dinozaury, bo mniej więcej 3,5 mld lat temu.

Naukowcy podchodzą bardzo ostrożnie do rewelacji takich jak marsjańskie amonity. Przeważnie wszelkie kształty, które kojarzą się z możliwymi skamielinami, są interpretowane jako pareidolie, czyli złudzenia optyczne, które funduje nam nasz mózg doszukujący się znanych struktur w przypadkowych formacjach skalnych.

Dokładnie tak samo skwitowano odkrycie amonitów na Marsie. Dopóki nie uda się zbadać takich anomalii będziemy skazani na domysły i tego typu wygodne wytłumaczenia tego co widać na zdjęciach.

Źródło: InneMedium.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 8, średnia ocena: 2,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Takie skamieliny najczęściej występują sąsiadująco – ten z rzekomego zdjęcia marsjańskiego jest pojedynczy -rzekomego, bo czy to jest faktycznie zdjęcie z Marsa(?!)