Liczba wyświetleń: 1942
KGHM Polska Miedź poinformowała o zawarciu trójstronnego porozumienia w sprawie budowy małych reaktorów jądrowych.
Oprócz KGHM umowę podpisała amerykańska firma NuScale z siedzibą w Portland w stanie Oregon oraz Piela Business Engineering jest polską firmą konsultingową świadczącą usługi doradztwa strategicznego, operacyjnego, inżynieryjnego oraz regulacyjnego, skupiającą swoją działalność przede wszystkim na sektorach energetycznym i chemicznym.
W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie 4 małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR, z opcją aż do 12 (o mocy zainstalowanej około 1GW) – poinformowano w komunikacie spółki.
Jak sprecyzowano, KGHM Polska Miedź będzie nie tylko odbiorcą gotowego rozwiązania, ale weźmie również udział w rozwoju tej technologii. Uruchomienie pierwszego reaktora wybudowanego w ramach porozumienia planowane jest na 2029 rok. Podczas ceremonii podpisania umowy wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda powiedział, że oprócz odnawialnych źródeł energii Polska potrzebuje również stabilnych źródeł energii.
– Jesteśmy u progu transformacji energetycznej Polski. To nie tylko wyzwanie, ale i szansa, impuls dla polskiej gospodarki. Rozwijamy odnawialne źródła energii, ale nie osiągniemy stabilności bez energii jądrowej. Dlatego chcemy rozwijać energię jądrową razem z energią odnawialną – wyjaśnił.
Z kolei szef NuScale Power LLC, John Hopkins, powiedział, że strony będą korzystać z nowoczesnych technologii, „które zastąpią paliwa kopalne”.
Zainteresowanie małymi elektrowniami jądrowymi (SNPP) rośnie na całym świecie. Takie bloki energetyczne o mocy do 300 MW mogą być wykorzystywane do zasilania odległych, będących w izolacji odbiorców. Mogą to być np. platformy wiertnicze, kompleksy wydobywcze i przetwórcze, zakłady metalurgiczne i inne energochłonne gałęzie przemysłu.
Małe modułowe reaktory mogą być budowane niezależnie od siebie lub jako moduły większego kompleksu, z możliwością zwiększania mocy w miarę potrzeb.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Już nam wystarczy tych amerykańskich technologii jak f16…
f-16 jakoś lata, f-35 trzeba restartować 14 razy żeby w ogóle wystartował :D:D:D