Amerykańskie reaktory jądrowe w Polsce

Opublikowano: 24.09.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1788

KGHM Polska Miedź poinformowała o zawarciu trójstronnego porozumienia w sprawie budowy małych reaktorów jądrowych.

Oprócz KGHM umowę podpisała amerykańska firma NuScale z siedzibą w Portland w stanie Oregon oraz Piela Business Engineering jest polską firmą konsultingową świadczącą usługi doradztwa strategicznego, operacyjnego, inżynieryjnego oraz regulacyjnego, skupiającą swoją działalność przede wszystkim na sektorach energetycznym i chemicznym.

W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie 4 małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR, z opcją aż do 12 (o mocy zainstalowanej około 1GW) – poinformowano w komunikacie spółki.

Jak sprecyzowano, KGHM Polska Miedź będzie nie tylko odbiorcą gotowego rozwiązania, ale weźmie również udział w rozwoju tej technologii. Uruchomienie pierwszego reaktora wybudowanego w ramach porozumienia planowane jest na 2029 rok. Podczas ceremonii podpisania umowy wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda powiedział, że oprócz odnawialnych źródeł energii Polska potrzebuje również stabilnych źródeł energii.

– Jesteśmy u progu transformacji energetycznej Polski. To nie tylko wyzwanie, ale i szansa, impuls dla polskiej gospodarki. Rozwijamy odnawialne źródła energii, ale nie osiągniemy stabilności bez energii jądrowej. Dlatego chcemy rozwijać energię jądrową razem z energią odnawialną – wyjaśnił.

Z kolei szef NuScale Power LLC, John Hopkins, powiedział, że strony będą korzystać z nowoczesnych technologii, „które zastąpią paliwa kopalne”.

Zainteresowanie małymi elektrowniami jądrowymi (SNPP) rośnie na całym świecie. Takie bloki energetyczne o mocy do 300 MW mogą być wykorzystywane do zasilania odległych, będących w izolacji odbiorców. Mogą to być np. platformy wiertnicze, kompleksy wydobywcze i przetwórcze, zakłady metalurgiczne i inne energochłonne gałęzie przemysłu.

Małe modułowe reaktory mogą być budowane niezależnie od siebie lub jako moduły większego kompleksu, z możliwością zwiększania mocy w miarę potrzeb.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. zxcv 24.09.2021 11:57

    Już nam wystarczy tych amerykańskich technologii jak f16…

  2. donkey 27.09.2021 23:44

    f-16 jakoś lata, f-35 trzeba restartować 14 razy żeby w ogóle wystartował :D:D:D

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.