Amerykański senator zablokował sprzedaż broni Węgrom

Opublikowano: 15.06.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1271

Starszy republikanin w Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA, Jim Risch (R-Idaho), zablokował wartą 735 milionów dolarów amerykańską broń dla Węgier z powodu opóźnienia Budapesztu w ratyfikacji członkostwa Szwecji w NATO. Senator powiedział o tym w wywiadzie dla „The Washington Post” opublikowanym w środę.

„Od pewnego czasu bezpośrednio wyrażam obawy wobec węgierskiego parlamentu z powodu odmowy posunięcia naprzód głosowania w sprawie przyjęcia Szwecji do NATO. Ponieważ jest już czerwiec, a kwestia ta nadal pozostaje nierozwiązana, zdecydowałem się zawiesić sprzedaż nowej amerykańskiej broni na Węgry” – powiedział Risch.

Według gazety amerykańscy urzędnicy obawiają się, że decyzja Węgier i Turcji o opóźnieniu ratyfikacji członkostwa Szwecji w Sojuszu Północnoatlantyckim może sprawić, że sojusz będzie wyglądał na podzielony i nieskuteczny. Ambasador USA w Budapeszcie David Pressman powiedział, że Stany Zjednoczone mają „prawdziwe obawy co do strategicznych decyzji podejmowanych przez Węgry”.

Zablokowany pakiet zawierał 24 wyrzutnie rakietowe HIMARS, amunicję, a także powiązany sprzęt techniczny i części zamienne. Według Rischa zablokowanie dostawy pozwoli Stanom Zjednoczonym wywrzeć presję na Węgry, aby Budapeszt zgodził się na rozszerzenie Sojuszu przed kolejnym szczytem NATO, który odbędzie się w Wilnie w dniach 11-12 lipca.

Przystąpienie Szwecji do NATO komplikuje stanowisko Węgier. Według premiera tego kraju, Viktora Orbana, jego państwo nie jest jeszcze gotowe do ratyfikowania wniosku Szwecji o przystąpienie do sojuszu, ponieważ między Budapesztem a Sztokholmem utrzymują się poważne nieporozumienia. Rząd wyraził niezadowolenie z faktu, że w ostatnich latach szwedzcy politycy regularnie wysuwali bezpodstawne oskarżenia przeciwko Węgrom o odejście od demokracji i domagali się zablokowania należnych im funduszy unijnych.

Źródło: pl.News-Front.info


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.