Amerykański biskup oczyszczony z zarzutu molestowania

Opublikowano: 15.09.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 772

„Ofiarowałem swoje cierpienie za dzieci-ofiary nadużyć seksualnych”.

Podczas gdy amerykański stan Pensylwania został ostatnio rozsławiony w mediach z powodu obszernego raportu Wielkiej Ławy Przysięgłych, dokumentującego przerażające nadużycia seksualne dokonane przez ludzi tamtejszego Kościoła, 13 września br. prokurator okręgowy hrabstwa Dauphin w tymże stanie, Francis Chardo, wydał oświadczenie oczyszczające biskupa jednej z lokalnych diecezji, Fort Wayne-South Bend, z zarzutu molestowania. Zarówno prokurator, jak i diecezja wyrazili ubolewanie, iż przecieki do prasy wyświadczyły niedźwiedzią przysługę rzeczywistym ofiarom i niepotrzebną krzywdę biskupowi.

Zarzut dotyczył zmarłego w 1996 r. mężczyzny określonego jako J. T. (prokuratura zdecydowała się nie ujawniać jego danych ze względu na ochronę prywatności rodziny). Jeden z jego kuzynów powiadomił diecezję Harrisburg (której Rhoades był biskupem w latach 2004-2009) o tym, iż przypomina sobie, że J.T. jako 13- lub 14-latek podróżował w towarzystwie duchownego dwukrotnie do Puerto Rico i raz do Ameryki Południowej. Zgłaszający nie był jednak świadkiem żadnych czynów o charakterze seksualnym bądź zabronionych przez prawo ani też nie otrzymał znikąd informacji o tego typu zachowaniach względem swojego krewniaka; uznał jedynie, że to, co pamiętał, było „dziwne” i dlatego poczuł się zobowiązany do powiadomienia władz kościelnych. Diecezja poinformowała wkrótce prokuratora okręgowego hrabstwa Dauphin.

Śledztwo wykazało jednak, iż ówczesny ksiądz Rhoades spotkał się po raz pierwszy z J.T., kiedy ten już był osobą pełnoletnią (późniejsze przesłuchanie kuzyna wykazało, że nie był on pewny co do dokładnego czasu zdarzeń). Wyprawa do Puerto Rico natomiast była tylko jedna, a towarzysz podróży obu mężczyzn, nauczyciel zamieszkujący obecnie w Anglii, potwierdził, że nie doszło wówczas do żadnych nieodpowiednich zachowań ks. Rhoadesa wobec J. T. czy kogokolwiek innego. Również zeznania matki J.T., jak i samego biskupa, wykazały bezpodstawność zarzutu.

Na podstawie: CNA (strona internetowa biura prokuratora okręgowego hrabstwa Dauphin)
Źródło: Swiato-Podglad.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.