Amerykanie zbudują elektrownię atomową w Polsce

Opublikowano: 20.10.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1903

Rząd zawarł wczoraj umowę ze Stanami Zjednoczonymi, na mocy której wybudują one elektrownię atomową w Polsce. Sprawa wzbudza jednak sporo kontrowersji. Porozumienie zawarto na dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi w Ameryce, a ponadto pole do negocjacji zawęża właśnie fakt, że w przetargu wezmą udział tylko amerykańskie firmy.

Porozumienie dotyczące realizacji planów budowy elektrowni atomowej w Polsce zawarto w stolicy Estonii. W Tallinnie odbywa się właśnie szczyt Trójmorza, podczas którego pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski rozmawiał z sekretarzem energii USA Danem Brouillette. To właśnie te dwie osoby zawarły wstępną umowę na ten temat.

Zawarta umowa przewiduje, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy powstanie wspólny raport, a na jego podstawie rząd Mateusza Morawieckiego wybierze wykonawcę instalacji energetycznych. Ponadto czas ten ma zostać spożytkowany przez władze na opracowanie mechanizmów finansowania całej inicjatywy, z kolei amerykańskie firmy mają przygotować odpowiednie plany.

Sprawa Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) jest jednak mocno kontrowersyjna. Gabinet Morawieckiego zdecydował się na podpisanie umowy na dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Nie jest pewne czy reelekcję uzyska Donald Trump, stąd rządzący musieliby później negocjować z nową administracją. Tymczasem Joe Biden jest, delikatnie mówiąc, nieprzychylny obecnej polskiej władzy.

„Zadziwia mnie te 18 miesięcy. Już po tym czasie mogę domniemywać, że zawartość ostatecznej umowy zależeć będzie od tego, co Amerykanie nam przygotują. Ten czas pozwala USA przygotować ofertę powiązana łańcuchem korzystnych dla nich wzajemnych interesów” – tak natomiast dla portalu Money.pl komentuje całą sprawę prof. Krystyna Bobińska, ekspert do spraw energetyki prorządowego zresztą Instytutu Sobieskiego.

Inni specjaliści zwracają uwagę na fakt, że wybór jedynie amerykańskich firm mocno zawęża pole do negocjacji. Podobnie było zresztą z dostawami sprzętu wojskowego, dlatego zapewne za budowę elektrowni atomowej sporo przepłacimy. Tymczasem Warszawa i Waszyngton w ogóle nie napomknęły nawet o jakichkolwiek celach tej inwestycji.

Na podstawie: Money.pl, Businessinsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl

Komentarz „Wolnych Mediów”

Rząd mając do wyboru elektrownie geotermiczne, praktycznie niewyczerpalne źródło energii odnawialnej, tańsze w budowie od atomówek, woli budować elektrownię jądrową? Pewnie dlatego, że elektrownia atomowa, która może (ale nie musi) wywołać wielką katastrofę ekologiczną, będzie uzależniona od dostaw paliwa z zagranicy i sprawi problemy naszym potomkom, bo o odpady nuklearne trzeba będzie martwić się tysiącleciami. Elektrowni atomowych już nie będzie a problem z odpadami pozostanie. Dlaczego rząd działa na szkodę państwa polskiego i Polaków?


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Anewryzm 21.10.2020 07:44

    @Arcetron Jeżeli elektrownia jądrowo jest wykorzystywana zgodnie ze swoim przeznaczeniem to jest to jedna z najbezpieczniejszych sposobów pozyskiwania energii. Cała konstrukcja elektrowni i system zabezpieczeń jest naprawdę na skrajnie wysokim poziomie.
    Co do czystej energii, to uważam, że jest to najczystsze źródło energii dostępne dla ludzkości, a jeżeli chodzi odpady promieniotwórcze z prętów paliwowych, to od lat posiadamy technologię zdolną przetworzyć je niemal w całości w nowe paliwo. Dlatego o odpady bym się nie martwił. Nie bez powodu się mówi, że elektrownie jądrowe produkują więcej paliwa, niż wykorzystują.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.