Amerykanie zaniepokojeni podatkiem cukrowym

Opublikowano: 18.02.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1905

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz miała spotkać się w ubiegły czwartek z amerykańskim sekretarzem handlu, Wilburem Rossem. Przedstawiciel amerykańskich władz miał wyrazić zaniepokojenie wprowadzeniem w naszym kraju podatku cukrowego, mającego wpływać negatywnie na interesy amerykańskich koncernów wytwarzających napoje słodzące.

Rząd Mateusza Morawieckiego przeforsował w ubiegłym tygodniu w Sejmie nowy podatek. Tak zwany podatek cukrowy według wstępnych założeń ma więc wejść w życie od 1 lipca, o ile wcześniej zostanie zaakceptowany przez Senat i głowę państwa. Wprowadza on opłatę stałą w wysokości 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, a także 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej. Opłata zmienna to z kolei 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju.

Nowa danina jest krytykowana od wielu miesięcy przez producentów słodkich napojów. Od dłuższego czasu przeciwko niej lobbuje między innymi polski oddział Coca-Coli. Amerykański gigant twierdzi, że opłata jest zdecydowanie zbyt wysoka, a ponadto domaga się wprowadzenia vacation legis przynajmniej na najbliższe dwa lata. Coca-Cola nie chce też opodatkowania kofeiny.

Bronić interesów amerykańskich koncernów pokroju Coca-Coli czy Pepsi przyjechał wspomniany Ross. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce poinformowała, że rozmawiał on z Emilewicz na temat wspólnych interesów gospodarczych oraz udziału naszego kraju w grupie G20. Według informacji mediów amerykański sekretarz handlu wyraził zaniepokojenie podatkiem cukrowym.

Na podstawie: BusinessInsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. radical3dom 18.02.2020 15:16

    hahaha nie będzie podatku cukrowego, nadal będzie można tanio pić cukier z wodą!!

  2. Waldo 18.02.2020 18:10

    Poczekamy i zobaczymy kto w Polsce tak naprawdę rządzi. Stawiam na Coca- colę

  3. amateo 18.02.2020 21:22

    Tak wlasnie amerykanie bronia swoich interesow. W Irlandii gdzie mieszkam taki podatek istnieje – w najpopularniejszym fastfoodzie do 0.5l coca-coli doplaca sie osobno 20 eurocentow podatku nabijanego osobno na kase. W sklepach podatek wliczony jest juz w zakup. Mozna? Pewnie ze mozna

  4. Radek 19.02.2020 03:55

    Można jeszcze podatek od soli, czekolady, ziemniaków, pomidorów, ziół leczniczych, szczoteczek do zębów, patyczków do uszu, słomek do picia, opon gumowych i czego tam sobie pazerne żądzy wymyślą. Już grono nauko-ekologo-lekarzo-idiotów przygotuje odpowiednią retorykę reklamową, aby gawiedź zrozumiała, że podatek jest dla ich dobra. W krajach socjalistycznych przyjmuje się retorykę “dobra i ochrony głupich ludzi” którzy sami nie wiedzą co zdrowe i żrą gorzej jak zwierzęta i trzeba im ograniczać. Ja dziwię się że wykształceni ludzie nie mają w sobie nawet tej odrobiny honoru aby czuć się urażeni takim traktowaniem. Jedynie myślą “dokopać koncernom”. Coca-Cola zastosuje aspartam zamiast cukru i to dopiero będzie szkodliwe.

  5. Waldo 19.02.2020 18:17

    Według WHO dzienne zapotrzebowanie na cukier to ok 60g. Niektórzy lekarze uważają że dzienne zapotrzebowanie na cukier w organizmie wynosi jeszcze mniej i potrzebujemy ok 35 gram.2 litrową butelka coca-coli to ok 210gram cukru!!! Zbyt duże spożycie cukru poza otyłością powoduje cukrzycę, problemy z krążeniem, sercem oraz niektóre rodzaje raka. Leczenie tych chorób kosztuje miliardy złotych rocznie. Koncernami bym się nie martwił bo swoje i tak zarobią a jeśli ograniczy to spożycie cukru i zachorowalność na w/w choroby o 1% to i tak należy się cieszyć. W Polsce ok 3 mln ludzi choruje na cukrzycę. Ustawa dotyczy również słodzików.

  6. Radek 19.02.2020 19:17

    Czyli szanowny Kolega Waldo uważa, że jest głupi i trzeba mu zakazać (lub ograniczyć), czy że ludzie są głupi i trzeba im zakazać? A może i to i to?
    A czy może orientowałeś się ile osób umiera z powodu chorób wynikających ze stosowania sztucznych barwników, Konserwantów, dodatków do żywności i innego świństwa. A może z powodu oleju palmowego? a może z powodu picia kawy? Asortyment trucizn dodawanych do jedzenie jest olbrzymi. Ale wybrano sobie jednego wroga medialnego aby go tępić i uznać go głównym wrogiem olbrzymiej ilości chorób.
    Mi za to nie odpowiada, że ktoś uważa, że wie lepiej co kto powinien jeść. Naprawdę nie uważam WHO za jakikolwiek autorytet w dziedzinie żywienia i że jakieś państwo ma mi dyktować co mam jeść. Owszem w okresie dzieciństwa kiedy człowiek się kształtuje, to trzeba wyraźnie wpajać pewne wartości, ale gdy już jest dorosły, to sam decyduje co je, gdzie je i kiedy je.
    Większość ludzi w Polsce/Europie nie zdaje sobie nawet sprawy w jakim niewolniczym systemie żyje, ponieważ od dziecka się im wpaja, że to jedyny słuszny system, choć ma swoje wady, ale mimo to najlepszy. I im więcej się zakaże i nakaże, tym system będzie lepszy.

  7. LichoNiespi 23.02.2020 15:23

    Ale sami u siebie wprowadzili podatek od cukru….

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.