Amerykanie wprowadzają sankcje za prowokacje Kosowa

Opublikowano: 01.06.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1896

W poniedziałek w północnej części Kosowa doszło do starć pomiędzy siłami NATO i serbskimi demonstrantami. Były one spowodowane rozpoczęciem pracy przez burmistrzów wybranych w wyborach samorządowych zbojkotowanych przez kosowskich Serbów. Teraz Stany Zjednoczone nałożyły szereg sankcji na władze samozwańczej republiki, uznając działania władz w Prisztinie za celowe prowokacje.

Blisko 30 członków „sił pokojowych” KFOR oraz ponad 50 serbskich demonstrantów zostało rannych w trakcie poniedziałkowych zamieszek w północnym Kosowie. Starcia związane były z rozpoczęciem pracy przez kilku nowych burmistrzów, którzy zostali wybrani w zbojkotowanych przez Serbów wyborach lokalnych. Ich poprzednicy jesienią ubiegłego roku zrezygnowali ze stanowisk w proteście przeciwko nałożonemu na Serbów obowiązkowi zmiany tablic rejestracyjnych w samochodach.

Poniedziałkowe wydarzenia zostały z jednej strony potępione przez przedstawicieli NATO, zaś z drugiej zakończyły się reperkusjami dla kosowskiego rządu. Stany Zjednoczone ogłosiły bowiem, że siły Kosowa nie wezmą udziału w zbliżających się wspólnych ćwiczeniach Sojuszu Północnoatlantyckiego, a kosowscy dyplomaci nie będą przyjmowani przez amerykańskich przedstawicieli.

Według Amerykanów władze w Prisztinie odpowiadają za eskalację napięć, bo wprowadziły wspomnianych burmistrzów mimo braku ich legitymizacji ze strony lokalnej społeczności. To właśnie kosowskie siły policyjne pod koniec ubiegłego tygodnia zignorowały ostrzeżenia zachodnich państw, zajmując przede wszystkim budynki lokalnej administracji w mieście Zvecan.

Krytyka ze strony USA i NATO nie spodobała się kosowskiemu premierowi Albinowi Kurtiemu. Albański radykał zarzucił Zachodowi wycofanie się z wcześniejszego uznania wyborów lokalnych, z kolei serbskich demonstrantów nazwał „faszystowskimi milicjami” i „ekstremistami”. Dodatkowo Kurti w rozmowie z amerykańską stacją CNN skrytykował władze Serbii za wspieranie bojkotu głosowania.

Na podstawie: CNN.com, BBC.com, Danas.rs
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stanlley 01.06.2023 13:53

    Zadziwiające… może jakiś deal pod spodem poszedł? Serbia bardzo starała się trzymać na uboczu konfliktu… zobaczymy wkrótce czy jakieś drugie dno było…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.