Amerykanie niechcący zabili afgańskich policjantów

Opublikowano: 11.09.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 417

Funkcjonariusze służyli w specjalnej jednostce narkotykowej, byli przebrani za talibów, na których chcieli zrobić zasadzkę – bojownicy Al-Kaidy pełnią ważną funkcję w lokalnym handlu opium.

Jeśli zarzuty się potwierdzą, będzie to najbardziej krwawy przypadek „bratobójczego ognia”, czyli omyłkowego zestrzelenia przyjacielskich oddziałów przez siły międzynarodowe od początku wojny w 2001 roku.

Patrol został zestrzelony z powietrza w dzielnicy Garmsir w prowincji Helmand, 6 września. Amerykanie twierdzą, że tego dnia ich wojska nie wykonywały w tym obszarze żadnych operacji, ale ich samoloty strzelały w sąsiadującym z Helmandem Kadaharze. Płk. Brian Tribus, rzecznik armii amerykańskiej, stwierdził także, że celem przeprowadzenia nalotów było „wyeliminowanie zagrożenia dla sił amerykańskich”. Tej wersji stanowczo zaprzecza strona afgańska. “Nasi policjanci byli tylko przebrani za talibów. Nie wchodzili w żadne interakcje z siłami międzynarodowymi, ich zadaniem było zrobienie zasadzki na przemytników narkotykowych” – tłumaczy Omar Zawak, rzecznik władz lokalnych Helmandu. Zawak odmawiał powiedzenia wprost, że za śmierć funkcjonariuszy odpowiadają Amerykanie, ale stwierdził jednoznacznie, że zginęli oni w wyniku nalotu powietrznego sił międzynarodowych – tylko USA dysponuje w tym rejonie sprzętem, pozwalającym go przeprowadzić. Strona amerykańska zapowiedziała, że przeprowadzi po swojej stronie śledztwo, które ustali, kto jest odpowiedzialny za śmierć 11 policjantów.

W lipcu tego roku wojska amerykańskie „omyłkowo” ostrzelały oddział swoich afgańskich sojuszników, zabijając ośmiu i raniąc pięciu żołnierzy. Naloty prowadzone są przez całe lato – ich celem są talibowie, którzy mimo trwającej już 14 lat międzynarodowej ofensywy, wciąż stanowią świetnie zorganizowaną armię, utrzymującą się w dużej mierze z handlu narkotykami. Tylko w tym roku w zamachach terrorystycznych zginęło ponad 5 tys. afgańskich cywilów.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szurnięty Mędrzec 11.09.2015 20:45

    “Niechcący” to można na kogoś upaść.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.