Amerykanie nie wesprą UNESCO

Opublikowano: 01.11.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 287

Departament Stanu poinformował, że USA nie przekażą UNESCO 60 mln dolarów składek.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland powiedziała, że USA nie mają wyboru i wstrzymują finansowanie Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), zgodnie z amerykańskim prawem.

Prawodawstwo z lat 90. zakazuje Stanom Zjednoczonym finansowania każdej agendy ONZ, przyznającej pełne członkostwo jakiemukolwiek podmiotowi, który nie dysponuje “uznawanymi międzynarodowo atrybutami” państwowości.

Amerykanie przekazują rocznie na działalność UNESCO 80 mln dolarów – 22 proc. jej budżetu. Waszyngton już wcześniej groził, że przestanie finansować UNESCO, jeśli przyjmie ona wniosek palestyński.

W poniedziałek na konferencji generalnej w Paryżu UNESCO przyjęła Autonomię Palestyńską na swego członka. Wzmocni to pozycję Palestyńczyków w ubieganiu się o pełne członkostwo w ONZ, co oznaczałoby uznanie niepodległości ich państwa.

Za tą decyzją głosowało 107 państw, 14 było przeciw, a 52 wstrzymały się od głosu. Przyjęto ją wiwatami. “Niech żyje Palestyna” – krzyknął po francusku jeden z delegatów na zakończenie długiego i pełnego napięcia posiedzenia.

Przeciwko przyznaniu Palestynie członkostwa UNESCO były m.in. USA, Izrael, Kanada, Niemcy, Holandia, Szwecja. Za opowiedziały się m.in. Brazylia, Rosja, Chiny, RPA oraz Francja i 10 innych członków UE, większość krajów arabskich, afrykańskich i latynoskich. Od głosu wstrzymały się m.in. Wielka Brytania, Włochy, Polska.

“Przyznanie członkostwa Palestynie zwiększa poczet członków UNESCO do 195” – podała w komunikacie organizacja, która w ubiegły piątek przyznała członkostwo Sudanowi Południowemu.

Palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Malki uznał, że decyzja UNESCO to moment historyczny, który oznacza przyznanie Palestyńczykom nowych praw na arenie międzynarodowej.

Szef izraelskiej dyplomacji Awigdor Lieberman na wieść o przyjęciu Palestyny do UNESCO oznajmił, że Izrael powinien teraz rozważyć zerwanie wszelkich stosunków z Autonomią Palestyńską. Przyjęcie Palestyńczyków do UNESCO jako pełnego członka szkodzi widokom na wznowienie procesu pokojowego – stwierdza izraelskie MSZ w oświadczeniu.

MSZ Izraela oświadczyło, że odrzuca decyzję UNESCO, bowiem “nie przekształca ona Autonomii Palestyńskiej w rzeczywiste państwo, a jedynie w niepotrzebny sposób utrudnia drogę do wznowienia negocjacji bliskowschodnich”. Resort wyraził jednocześnie żal, że Unii Europejskiej nie udało się na forum oenzetowskiej organizacji zająć jednolitego stanowiska wobec palestyńskiego wniosku.

Rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział, że przyjęcie Palestyńczyków do UNESCO jest przedwczesne, bezcelowe i podważa dążenia społeczności międzynarodowej do wypracowania pełnego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu. Według niego wynik głosowania jest również przeszkodą we wznowieniu bezpośrednich negocjacji między Izraelem a Palestyńczykami.

Opracowanie: gb
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
8pasanger
Użytkownik

Wyjście w bardzo amerykańskim stylu gdy przez ostatnie 10lat ręka w rękę z dyrektorem Koichiro Matsuurą wytrwale rozwalali tę organizację.Arabowie ich oczywiście za to pokochają jeszcze bardziej-zresztą to problem USA-pies im mordę lizał.

Raptor
Użytkownik

“Przyjęcie Palestyńczyków do UNESCO jako pełnego członka szkodzi widokom na wznowienie procesu pokojowego…”

Czy to może sugestia, że UNESCO jest organizacją terrorystyczną?

Almuric
Użytkownik
Almuric

Każda organizacja czy państwo, które nie robi tego co chce USA jest “terrorystą”… Pojęcie bardzo popularne w ostatnich dwóch dekadach i w 99% nadużywane dla interesu…

Jota
Użytkownik
Jota

“Israel’s prime minister has ordered the building of 2,000 new housing units for Israelis, mainly in East Jerusalem, an area Palestinians claim as the capital of their future state.”

http://english.aljazeera.net/news/middleeast/2011/11/2011111185023514728.html

– a oto dalsze reperkusje czyli izrael w wolnym tłumaczeniu:

” za “UNESCO” zabierzemy wam jeszcze więcej ziemi i postawimy 2000 nowych domów i to w na terenie gdzie chcieliście mieć swoją stolice, wy Palestyńczycy ” …aha i w dupie mamy wszelkie prawo nie będące po naszej myśli “

Almuric
Użytkownik
Almuric

Dołączyła, dołączyła… Irak, Afganistan są najlepszymi przykładami… No i bandyckie prawo serwowane własnym obywatelom (podatkowe, spadkowe itd…)